Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ανέβασε την Ελλάδα, ανήμερα του Πάσχα, η Δέσποινα Αποστολίδου στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Wushu Sanda (μαχητικού αθλήματος πλήρους επαφής του Kung-fu), που πραγματοποιήθηκε από τις 2 έως τις 5 Μαΐου στη Σουηδία.
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που έχει ποντιακές ρίζες, αγωνίστηκε στην κατηγορία των -52kg Women και κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο χωρίς να χάσει γύρο σε κάποιον από τους αγώνες της!
Αθλήτρια του Fight Academy Peramatos και της εθνικής ομάδας Sanda, η Αποστολίδου έχει πάρει χρυσό μετάλλιο σε τέσσερα πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα, επίτευγμα που θεωρείται μοναδικό για τα ελληνικά δεδομένα.
Όπως δήλωσε ο προπονητής και πατέρας της Απόστολος Αποστολίδης στο pontosnews.gr «Η Δέσποινα είναι μια αθλήτρια με μεγάλη αφοσίωση και αυταπάρνηση που δουλεύει πολύ σκληρά και πειθαρχημένα με στόχο πάντα την κορυφή, ενώ κάθε φορά βάζουμε αμέσως τον επόμενο στόχο. Είναι πρωταθλήτρια σε τρία διαφορετικά μαχητικά αθλήματα κάτι πολύ σπάνιο και ξεχωριστό και έχει πετύχει πάρα πολλά για την ηλικία της.
»Η ίδια λέει ότι στόχος της είναι να γίνεται όλο και καλύτερη και κάθε επιτυχία να συνοδεύεται και από την ανάλογη καλή απόδοση. Κάθε φορά βλέπει τα λάθη της και δουλεύει πάνω σε αυτά ώστε την επόμενη φορά να έχει καλύτερη απόδοση. Μετά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Muay Thai (31 Μαΐου-10 Ιουνίου στην Ελλάδα) όπου θα πάρει μέρος ως μέλος της Εθνικής Ομάδας, ήδη κάνει σχέδια για το επόμενο Παγκόσμιο Wushu Sanda».