Με μια μεγάλη εκδήλωση που θα φιλοξενηθεί στο θέατρο «Δημήτρης Χορν» της Αθήνας, το ΚΙΝΑΛ την Κυριακή 12 Μαΐου θα τιμήσει τα 100 χρόνια από τη Γενοκτονία των Ποντίων.
Η εκδήλωση θα ξεκινήσει στις 11:30 με ομιλία της Φώφης Γεννηματά. Το ιστορικό πλαίσιο θα παρουσιάσει ο στρατηγός, ιστορικός και συγγραφέας Χάρης Τσιρκινίδης.
Ο Λάζος Τερζάς θα απαγγείλει το ποίημα του Γιώργου Σαρακενίδη «Πόντος! Εν’ άστρον φωτεινόν», ενώ το χορό σέρρα θα παρουσιάσουν πυρριχιστές από το Σύλλογο Ποντίων Αγίας Βαρβάρας «Ο Φάρος».
Την αφήγηση θα κάνει η πρόεδρος του «Φάρου» Σοφία Σαββίδου, και την παρουσίαση το μέλος ΚΠΕ του ΚΙΝΑΛ Κασσιανή Τανιμανίδου.
Η εκδήλωση θα κλείσει με την ομιλία του γραμματέα του ΚΙΝΑΛ Μανώλη Χριστοδουλάκη.