Το Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, το Εργαστήριο Αστικού Περιβάλλοντος του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και η Αντιπεριφέρεια Πειραιά στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος «Προσφυγικές γειτονιές του Πειραιά – Από την ανάδυση στην ανάδειξη της ιστορικής μνήμης» οργανώνουν την Κυριακή 1 Οκτωβρίου ιστορικό περίπατο στη Δραπετσώνα.
Με σημείο εκκίνησης το σταθμό του ΟΣΕ (απέναντι από τη πύλη Ε3) ξεκινά η περιήγηση στις γειτονιές της Δραπετσώνας. Οι συμμετέχοντες θα περπατήσουν στα ερειπωμένα εργοστάσια και τις εργατικές πολυκατοικίες συζητώντας για την ιστορία της πόλης και των κατοίκων της.