Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ποντίων Θρυλορίου «Η Κερασούντα και το Γαρς» διοργανώνει για άλλη μια χρονιά τις καθιερωμένες αυγομαχίες, που θα πραγματοποιηθούν τη Δευτέρα 17 Απριλίου 2015, δεύτερη μέρα του Πάσχα, στις 17:30, στην αίθουσα της πρώην Κοινότητας Θρυλορίου.
Αναμένουμεν σας να κρούγωμε τ’ ωβά μουν!
Φέτος οι Αυγομαχίες Θρυλορίου θα γίνουν σύμφωνα με τους κανόνες των περιφερειακών αυγομαχιών, μετά από αίτημα των περισσότερων αυγομάχων. Έτσι οι διαγωνιζόμενοι, μικροί και μεγάλοι, θα λάβουν μέρος στις αυγομαχίες με 15 πλέον αυγά κότας, βρασμένα και άβαφα, τα οποία θα ελεγχθούν από την επιτροπή. Θα γίνει μόνο μία κλήρωση για να οριστεί η σειρά με την οποία θα καθίσουν οι αυγομάχοι στο τραπέζι, οι οποίοι θα διαγωνιστούν κυκλικά. Σχετικά δε με την ηλικία των αυγομάχων, ορίζεται ως εξής:
- Οι μικροί αυγομάχοι ξεκινούν από την ηλικία των 7 ετών ως την ηλικία των 15 ετών.
- Οι μεγάλοι αυγομάχοι ξεκινούν από την ηλικία των 16 ετών, χωρίς περιορισμό στη μεγαλύτερη ηλικία.
Οι αυγομάχοι που θα πάρουν μέρος στο διαγωνισμό θα πρέπει να βρίσκονται στην αίθουσα της πρώην Κοινότητας Θρυλορίου στις 16:30, ώστε να γίνει ο έλεγχος των αυγών τους νωρίτερα και να μην καθυστερήσει ο διαγωνισμός.