Το Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2015 στις 17:30, στο Σισμανόγλειο Μέγαρο του Γενικού Προξενείου της Ελλάδας στην Κωνσταντινούπολη, παρουσιάζεται το βιβλίο Αναγραφή της Κυζίκου που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Κύζικος.
Πρόκειται για την έκδοση μιας χειρόγραφης ιστορικής πραγματείας των αρχών του 19ου αιώνα για την Κυζικηνή χερσόνησο της Μικράς Ασίας, αγνώστου μέχρι πρότινος συγγραφέα, το μοναδικό αντίγραφο της οποίας διασώζεται στη Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων, και αποτελεί το παλαιότερο σωζόμενο κείμενο για την ιστορία της Κυζίκου.
Την εκδήλωση θα τιμήσει την παρουσία του ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος.