Το Γενικό Προξενείο της Ελλάδας στην Κωνσταντινούπολη, σε συνεργασία με το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και το Orient-Institut της Πόλης, διοργανώνουν στο Σισμανόγλειο Μέγαρο κύκλο διαλέξεων με θέμα το οθωμανικό παρελθόν της ανατολικής Μεσογείου.
Οι διαλέξεις πραγματοποιούνται μία φορά το μήνα, έως τον Απρίλιο του 2016, με στόχο να φωτιστούν οι ρήξεις και οι συνέχειες που ακολούθησαν τη βαθιά πολιτική αναδιοργάνωση του, μέχρι τις πρώτες δεκαετίες του 20ού αιώνα, ενοποιημένου γεωγραφικού χώρου της οθωμανικής αυτοκρατορίας.
Την Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2015, στις 19:00, θέμα των δύο ομιλητών είναι η οθωμανική καθημερινότητα στη φωτογραφία.
Ο καθηγητής στο πανεπιστήμιο του Βοσπόρου Εντχέμ Ελντέμ θα μιλήσει για την οθωμανική παραδοσιακή φωτογραφία, ενώ ο καθηγητής από το πανεπιστήμιο του Γκρατς Καρλ Κάιζερ θα αναφερθεί στη φωτογραφία στην ύστερη οθωμανική αυτοκρατορία.
- Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.
- Θα υπάρξει ταυτόχρονη μετάφραση από τα αγγλικά στα τουρκικά, και αντίστροφα.
- Όλες οι ομιλίες θα αναρτηθούν στην ψηφιακή πλατφόρμα του Ιδρύματος Μποδοσάκη (BLOD – Bodossaki Lectures on Demand, www.blod.gr).