Ο σύλλογος ιδρύθηκε το 1977 από μια ομάδα νέων του Χορτοκοπίου. Ουσιαστικά προϋπήρχε, όχι όμως σε οργανωμένη μορφή. Είναι σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, που σκοπό έχει την πνευματική, ηθική και αισθητική διαπαιδαγώγηση των μελών του, όπως και τη διατήρηση και διάδοση της παράδοσης (ήθη και έθιμα, κυρίως του Πόντου).
Έχει δυναμική παρουσία στο χώρο των πολιτιστικών και αθλητικών δρώμενων, όχι μόνο της περιοχής αλλά και της ευρύτερης περιφέρειας, με παρουσία ακόμη και στο εξωτερικό.