Αντιμέτωπη με έναν εφιάλτη βρίσκεται η οικογένεια του Έλληνα οδοντίατρου Γιώργου Κομπιλίρη που μαζί το μόλις εννέα εβδομάδων κοριτσάκι του έχασαν χθες τη ζωή τους, στην Τρίερ της Γερμανίας, καθώς βρίσκονταν ανάμεσα στο πλήθος πάνω στο οποίο οδηγός έριξε το όχημά του.
Ο χαμός τους, όπως και των άλλων τριών ατόμων που επίσης έπεσαν θύματα του 51χρονου και υπό την επήρεια αλκοόλ οδηγού, ήταν τόσο ξαφνικός που έχει συγκλονίσει τους συγγενείς τους.
«Η τόσο αναπάντεχη και βίαιη δοκιμασία που μας επισκέφθηκε μας έχει συγκλονίσει συθέμελα» τονίζει χαρακτηριστικά η οικογένεια στο ΑΠΕ-ΜΠΕ. Ωστόσο όπως επισημαίνουν «τώρα είναι ώρα σιωπής, περισυλλογής και φροντίδας της χαίνουσας πληγής. Είμαστε σίγουροι ότι όλοι όσοι μας παραστάθηκαν, καθένας με τον τρόπο του, θα σεβαστούν την απόλυτη ανάγκη να μαζέψουμε στην ησυχία τα σκόρπια κομμάτια μας. Είναι θερμότατη παράκληση».
Η οικογένεια ευχαριστεί τις γερμανικές Αρχές που ενήργησαν «με τρόπο υποδειγματικό», το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό του Νοσοκομείου της Τρίερ όπου νοσηλεύθηκε η οικογένεια, με την μητέρα και το παιδί να έχουν επιστρέψει στο σπίτι.
Ευχαριστεί, επίσης, τον ελληνισμό της Τρίερ και του Λουξεμβούργου «που πρόστρεξαν στον πόνο μας» και «όλους τους δημοσιογράφους από την πατρίδα μας για το μεγάλο ενδιαφέρον που επέδειξαν τη δύσκολη αυτή στιγμή».
- Με πληροφορίες από το ΑΠΕ-ΜΠΕ και την Ελένη Μαχαίρα.