Μεγάλη διασπορά του κορονοϊού στην Ελλάδα διαπιστώνουν οι ειδικοί, γεγονός που αποδεικνύεται από τους αριθμούς των νεκρών, των κρουσμάτων και των διασωληνωμένων που αυξάνονται καθημερινά.
Όπως προκύπτει από τα δεδομένα, η Ελλάδα βρίσκεται σε κρίσιμο σημείο αυτή τη στιγμή αφού η αύξηση των κρουσμάτων εντοπίζεται και σε περιοχές που δεν είχαν απασχολήσει έως σήμερα.
«Υπάρχει αύξηση κρουσμάτων σε περιοχές που μέχρι τώρα δεν είχαν απασχολήσει, όπως είναι η Φωκίδα, η Μεσσηνία, η Λέσβος και η Κρήτη- και πιθανά η έξαρση σε αυτές να σχετίζεται με την συγκομιδή ελιάς», είπε η επίκουρη καθηγήτρια Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας ΕΚΠΑ Βάνα Παπαευαγγέλου, κατά την ενημέρωση για την πορεία της επιδημίας στην Ελλάδα. Ιδιαίτερα υψηλός παραμένει ο αριθμός κρουσμάτων σε Αττική (697) και Θεσσαλονίκη (725), ωστόσο -όπως είπε- στην Περιφερειακή Ενότητα Θεσσαλονίκης παρατηρείται σταθεροποίηση, ενώ τριψήφιο αριθμό κρουσμάτων καταγράφονται σε Λάρισα, Πέλλα, Μαγνησία.
Η κατάσταση είναι ιδιαίτερα κρίσιμη, συνεχίζεται η εκθετική αύξηση εισαγωγών σε κλίνες covid-19 και ΜΕΘ, με αποτέλεσμα τη συνεχή πίεση στο ΕΣΥ, ιδιαίτερα στη Βόρεια Ελλάδα είπε η καθηγήτρια . «Φαίνεται ότι είμαστε στο pic αυτού του δεύτερου κύματος».
Σημαντική ήταν και η αύξηση των ανθρώπων που χάθηκαν την τελευταία εβδομάδα, με μέσο όρο τα 39 άτομα την ημέρα.
«Η αύξηση των νοσηλευόμενων σε ΜΕΘ και των θανάτων είναι ανάλογη με την αύξηση των κρουσμάτων, δεν παρατηρείται δηλαδή καμία αυξημένη θνητότητα», επισήμανε.
Η διάμεση ηλικία των ασθενών είναι τα 40 έτη γιατί ο μεγάλος όγκος των ασθενών είναι 15 με 55 ετών. Σημαντικός αριθμός ηλικίας 40-65 ετών νοσηλεύεται σε ΜΕΘ. Ταυτόχρονα όμως σημαντικός είναι και ο αριθμός των ασθενών που νοσηλεύονται ηλικίας άνω των 65 ετών. Το ΕΣΥ θα συνεχίσει να πιέζεται, είπε η γιατρός.
Σταθεροποίηση στη Θεσσαλονίκη
Σήμερα παρατηρείται μια σχετική σταθεροποίηση στη Θεσσαλονίκη, προφανώς βλέπουμε πολλά κρούσματα, όμως υπάρχει μια μείωση του ρυθμού αύξησης και φαίνεται ότι τα μέτρα αρχίζουν να αποδίδουν, τόνισε η καθηγήτρια. Εξήγησε ότι επειδή όμως υπάρχουν πολλά ενεργά κρούσματα στην Βόρεια Ελλάδα, αναμένεται αύξηση των νοσηλευόμενων τις επόμενες εβδομάδες.
«Πολλοί πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι πρέπει να προστατευτούμε από αυτόν τον ιό, να σταματήσουμε τις νέες λοιμώξεις σήμερα κιόλας, να τηρούμε τα μέτρα ατομικής προστασίας και να θεωρούμε ότι όλοι όσους συναναστρεφόμαστε είναι δυνητικά φορείς του ιού. Μόνο έτσι θα μπορέσει να μειωθεί η διασπορά το ταχύτερο» σημείωσε.
Πότε θα αποδώσουν τα μέτρα
Το πιο κρίσιμο ερώτημα, είπε η ΒάναΠαπαευαγγέλου, είναι το πότε θα δούμε να αποδίδει το lockdown. Η απάντηση είναι ότι τα μέτρα θα αποδώσουν, αλλά θέλει χρόνο.
«Οι άνθρωποι που σήμερα χάνουν τη ζωή τους πιθανότατα μολύνθηκαν ένα μήνα πριν, και το πότε θα δούμε τον αριθμό θανάτων και διασωληνωμένων να μειώνεται δεν είναι σαφές- και αυτό διότι σήμερα έχουμε 350 εισαγωγές ανά ημέρα στα νοσοκομεία και γνωρίζουμε ότι η διάρκεια νοσηλείας είναι μακρά και στις ΜΕΘ 11 μέρες, έτσι οι ασθενείς αθροίζονται στα νοσοκομεία και θα συνεχίσουν να πιέζουν το σύστημα υγείας.
»Σύμφωνα με τα μαθηματικά μοντέλα μια μέση μείωση της κινητικότητας του πληθυσμού κατά 35% και εφόσον τηρούνται τα μέτρα θα αποδώσει. Αναμένουμε τις επόμενες 7 με 10 μέρες μείωση των νέων εισαγωγών στα νοσοκομεία και μία με δύο εβδομάδες αργότερα θα δούμε και μείωση των ασθενών σε ΜΕΘ».
Το lockdown μας δίνει την δυνατότητα να κερδίσουμε χρόνο, για καινούργιες θεραπείες αλλά και το εμβόλιο, ανέφερε η καθηγήτρια και επισήμανε: «Τα μηνύματα είναι αισιόδοξα, όμως η αναμονή δεν θα πρέπει να συνδεθεί με εφησυχασμό αλλά με πειθαρχία –και να κατορθώσουμε να φτάσουμε στο επιθυμητό επίπεδο της ανοσίας της αγέλης, μέσω του εμβολιασμού και όχι μέσω των λοιμώξεων».
Πού καταγράφονται τα περισσότερα κρούσματα κορονοϊού
Η γεωγραφική κατανομή των 3.038 κρουσμάτων SARS-CoV-2 που ανακοίνωσε σήμερα ο ΕΟΔΥ έχει ως εξής:
- 11 κρούσματα κατά τους ελέγχους που διενεργήθηκαν στις πύλες εισόδου της χώρας
- 1 κρούσμα που προσήλθε αυτοβούλως για έλεγχο
- 697 κρούσματα στην Περιφέρεια Αττικής
- 725 κρούσματα στην ΠΕ Θεσσαλονίκης
- 33 κρούσματα στην ΠΕ Αιτωλοακαρνανίας
- 5 κρούσματα στην ΠΕ Αργολίδας
- 7 κρούσματα στην ΠΕ Αρκαδίας
- 10 κρούσματα στην ΠΕ Άρτας
- 26 κρούσματα στην ΠΕ Αχαΐας
- 10 κρούσματα στην ΠΕ Βοιωτίας
- 24 κρούσματα στην ΠΕ Γρεβενών
- 24 κρούσματα στην ΠΕ Δράμας
- 80 κρούσματα στην ΠΕ Έβρου
- 4 κρούσματα στην ΠΕ Εύβοιας
- 21 κρούσματα στην ΠΕ Ευρυτανίας
- 8 κρούσματα στην ΠΕ Ηλείας
- 79 κρούσματα στην ΠΕ Ημαθίας
- 24 κρούσματα στην ΠΕ Ηρακλείου
- 1 κρούσμα στην ΠΕ Θάσου
- 2 κρούσματα στην ΠΕ Θεσπρωτίας
- 12 κρούσματα στην ΠΕ Ιωαννίνων
- 26 κρούσματα στην ΠΕ Καβάλας
- 2 κρούσματα στην ΠΕ Καλύμνου
- 68 κρούσματα στην ΠΕ Καρδίτσας
- 12 κρούσματα στην ΠΕ Καστοριάς
- 10 κρούσματα στην ΠΕ Κέρκυρας
- 1 κρούσμα στην ΠΕ Κεφαλληνίας
- 61 κρούσματα στην ΠΕ Κιλκίς
- 27 κρούσματα στην ΠΕ Κοζάνης
- 14 κρούσματα στην ΠΕ Κορινθίας
- 1 κρούσμα στην ΠΕ Κω
- 4 κρούσματα στην ΠΕ Λακωνίας
- 197 κρούσματα στην ΠΕ Λάρισας
- 3 κρούσματα στην ΠΕ Λασιθίου
- 19 κρούσματα στην ΠΕ Λέσβου
- 1 κρούσμα στην ΠΕ Λευκάδας
- 103 κρούσματα στην ΠΕ Μαγνησίας
- 16 κρούσματα στην ΠΕ Μεσσηνίας
- 47 κρούσματα στην ΠΕ Ξάνθης
- 2 κρούσματα στην ΠΕ Πάρου
- 148 κρούσματα στην ΠΕ Πέλλας
- 99 κρούσματα στην ΠΕ Πιερίας
- 2 κρούσματα στην ΠΕ Πρέβεζας
- 2 κρούσματα στην ΠΕ Ρεθύμνου
- 68 κρούσματα στην ΠΕ Ροδόπης
- 6 κρούσματα στην ΠΕ Ρόδου
- 1 κρούσμα στην ΠΕ Σάμου
- 38 κρούσματα στην ΠΕ Σερρών
- 1 κρούσμα στην ΠΕ Σποράδων
- 1 κρούσμα στην ΠΕ Σύρου
- 29 κρούσματα στην ΠΕ Τρικάλων
- 5 κρούσματα στην ΠΕ Φθιώτιδας
- 36 κρούσματα στην ΠΕ Φλώρινας
- 18 κρούσματα στην ΠΕ Φωκίδας
- 71 κρούσματα στην ΠΕ Χαλκιδικής
- 11 κρούσματα στην ΠΕ Χανίων
- 84 κρούσματα βρίσκονται υπό διερεύνηση.