Ολοκληρώθηκε η σύσκεψη που συγκάλεσε ο Βασίλης Κικίλιας στη Θεσσαλονίκη, στην οποία συμμετείχαν ο γενικός γραμματέας Υπηρεσιών Υγείας Γιάννης Κωτσιόπουλος, ο διοικητής της 3ης Υγειονομικής Περιφέρειας Μακεδονίας Παναγιώτης Μπογιατζίδης, ο διοικητής της 4ης Υγειονομικής Περιφέρειας Μακεδονίας και Θράκης Δημήτρης Τσαλικάκης, ο πρόεδρος του ΚΕΠΥ-ΕΚΑΒ Νίκος Παπαευσταθίου, καθώς και λοιμωξιολόγοι και εντατικολόγοι των νοσοκομείων της πόλης.
Αμέσως μετά, ο υπουργός Υγείας, στις δηλώσεις που έκανε, ανέπτυξε το σχέδιο δράσης και προανήγγειλε τη δημιουργία νέων 50 ΜΕΘ για την αντιμετώπιση της Covid-19 στα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης και γενικότερα της βόρειας Ελλάδας. Χαρακτήρισε «σοβαρή» την κατάσταση στο νομό Θεσσαλονίκης και ευχαρίστησε τους «ηρωικούς» ανθρώπους του ΕΣΥ για την «τεράστια προσπάθεια» που έχουν κάνει τις τελευταίες ώρες και μέρες.
«Αρκεί να αναφέρω ότι από χθες μέχρι σήμερα στη λήξη της εφημερίας, είχαν γίνει 25 διασωληνώσεις σε ΜΕΘ στη βόρεια Ελλάδα. Καταλαβαίνετε, αν προσθέσετε τις επόμενες ημέρες, για τι νούμερα μιλάμε. Μόνο το ΑΧΕΠΑ είχε 86 εισαγωγές στην εφημερία που τελείωσε σήμερα το πρωί», είπε χαρακτηριστικά.
Στη συνέχεια αναφέρθηκε στις ενέργειες που θα γίνουν από το υπουργείο. «Μετά τις χθεσινές ανακοινώσεις που έκανα για 50 κρεβάτια καρδιοχειρουργικά, νευροχειρουργικά και αγγειοχειρουργικά, τα οποία μετατρέπονται σε πολυδύναμες ΜΕΘ και έχουν ήδη ενταχθεί στη δύναμη του ΕΣΥ, ο γενικός γραμματέας Υπηρεσιών Υγείας κ. Κωτσιόπουλος μαζί με τους δύο διοικητές των ΥΠΕ κ.κ. Μπογιατζίδη και Τσαλικάκη και τον πρόεδρο του ΕΚΑΒ κ. Παπαευσταθίου, δούλεψαν όλη τη νύχτα και αναπτύσσουμε τις επόμενες ημέρες – από σήμερα μέχρι την Κυριακή – άλλα 50 κρεβάτια ΜΕΘ-Covid σε όλη τη βόρεια Ελλάδα», ανέφερε ο υπουργός.
Όπως διευκρίνισε αυτά είναι: 6 στο ΑΧΕΠΑ, 7 στο Γενικό Νοσοκομείο Ξάνθης, 5 στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, 5 στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών, 15 στο Νοσοκομείο «Ιπποκράτειο», 6 στο Νοσοκομείο Γιαννιτσών και 6 στο Νοσοκομείο «Γεννηματάς».
Το Διαβαλκανικό θα στηρίξει την εφημερία του «Ιπποκράτειου»
Στις δηλώσεις, ο Β. Κικίλιας απυήθυνε έκκληση «σε όλους τους συμπατριώτες μας και συμπολίτες μας να αναλογιστούν σε πόσο δύσκολη θέση βρίσκεται η χώρα, από τη στιγμή που ο ιός διασπείρεται στην κοινότητα». Όπως τόνισε, δεν είναι μόνο θέμα περίθαλψης και Εθνικού Συστήματος Υγείας, είναι θέμα Δημόσιας Υγείας και πόσοι νοσούν.
Ανακοίνωσε, επίσης, ότι αύριο που εφημερεύει στη Θεσσαλονίκη το «Ιπποκράτειο», θα καλύψει επικουρικά και θα στηρίξει την εφημερία και το Διαβαλκανικό Κέντρο.
Ακόμη, ευχαρίστησε τους περίπου 140-150 ιδιώτες ιατρούς, τον πρόεδρο του Ιατρικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης κ. Νίτσα και τον πρόεδρο του Πανελλήνιου Ιατρικού Συλλόγου κ. Εξαδάκτυλο, για την προσπάθεια να ενταχθούν στη «μάχη» με τον κορονοϊό και ιδιώτες γιατροί. «Χρειαζόμαστε παθολόγους, λοιμωξιολόγους, αναισθησιολόγους, ιατρούς ΜΕΘ και γενικούς ιατρούς και τις συναφείς ειδικότητες των παθολόγων. Κάνω έκκληση για ακόμη μία φορά στους γιατρούς της βόρειας Ελλάδας σε αυτές τις ειδικότητες,4.221 είναι οι εγγεγραμμένοι γιατροί στον Ιατρικό Σύλλογο Θεσσαλονίκης, να στηρίξουν και να βοηθήσουν το Εθνικό Σύστημα Υγείας», είπε χαρακτηριστικά.
Μεταφορά περιστατικών
«Ανακοινώνω επίσης ότι για την περαιτέρω στήριξη της βόρειας Ελλάδας, η χώρα είναι πλέον μία Υγειονομική Περιφέρεια και άρα η κάθε Υγειονομική Περιφέρεια θα στηρίζει την άλλη. Έδωσα τη δυνατότητα, έπειτα από συνεννόηση με τον πρωθυπουργό, να μπορούν να μεταφέρονται περιστατικά, αν χρειαστεί, μέσω του ΕΚΑΒ σε όμορες Υγειονομικές Περιφέρειες», πρόσθεσε ο Β. Κικίλιας. Αποκάλυψε ότι ο Κ. Μητσοτάκης επικοινώνησε με τον ΑΓΕΕΘΑ στρατηγό Κ. Φλώρο και, εφόσον χρειαστεί, θα διατεθεί ένα C-130 το οποίο σε ειδικές κάψουλες θα κάνει αεροδιακομιδές περιστατικών σε απομακρυσμένες Υγειονομικές Περιφέρειες.
Πληροφορίες για αυστηρότερα μέτρα
Στο μεταξύ, τις τελευταίες ώρες ακούγεται όλο και πιο έντονα το ενδεχόμενο λήψης αυστηρότερων μέτρων από την κυβέρνηση, υπό το πρίσμα της ασφυκτικής κατάστασης στις ΜΕΘ και κυρίως της κατάτασης στη Θεσσαλονίκη. Σύμφωνα με πληροφορίες, εγείρεται ζήτημα όσον αφορά τον έλεγχο των μετακινήσεων του πληθυσμού ανά την επικράτεια. Ειδικά για την βόρεια Ελλάδα και τη συμπρωτεύουσα, ανοικτό είναι το ενδεχόμενο κατάργησης των sms και επιστροφής σε καθεστώς απαγόρευσης κυκλοφορίας, μεταξύ των ωρών 21:00 και 05:00, όπως είχε επιβληθεί πριν από το καθολικό lockdown στη χώρα.
Ο Μιχ. Χρυσοχοΐδης μιλά μετά τις επαφές στη Θεσσαλονίκη (φωτ.: Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη]
Επίσκεψη Χρυσοχοΐδη στη Θεσσαλονίκη
«Μην εξαντλείτε την πόλη και την προστασία όλων με μετακινήσεις, χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Κάνω έκκληση γι’ αυτό. Το εμβόλιο έρχεται σε λίγους μήνες. Χρειάζεται να αντέξουμε, πρέπει να αντέξουμε λίγους μήνες ακόμη, χωρίς άλλες απώλειες» , τόνισε ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, από τη Θεσσαλονίκη, όπου πραγματοποιεί επίσκεψη. Ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης προήδρευσε συσκέψεων με αξιωματικούς της βόρειας Ελλάδας, όπου ζήτησε να ενταθούν οι έλεγχοι για την αποτροπή διασποράς του κορονοϊού και να είναι πιο αυστηρή η εποπτεία των μέτρων.
Παράλληλα, έδωσε οδηγίες για τη λήψη μέτρων από την πλευρά του προσωπικού της ΕΛΑΣ, που έχει επιφορτιστεί με την εφαρμογή των μέτρων, για τη διασφάλιση της υγείας τους.
Στη συνέχεια ακολούθησε σύσκεψη με τους αξιωματικούς της Θεσσαλονίκης, όπου στο επίκεντρο τέθηκαν τα μέτρα για τον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου. Σε ερώτηση δημοσιογράφου για την πορεία στον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου ο Μ. Χρυσοχοΐδης απάντησε: «Γίνεται μακάβρια αυτή η συζήτηση. Γιορτή για φέρετρα δεν ήταν ποτέ ούτε θα αφήσουμε να γίνει φέτος το Πολυτεχνείο. Το Πάσχα, την 25η Μαρτίου, την 28η Οκτωβρίου φυλάξαμε τις γιορτές και προστατεύσαμε τους εαυτούς μας. Έτσι θα γίνει και με τη 17η Νοεμβρίου».