Τις ελπίδες της παγκόσμιας κοινότητας για… φως στο τούνελ της πανδημίας αναπτέρωσαν οι χθεσινές ανακοινώσεις της Pfizer για τις κλινικές δοκιμές που αφορούν το εμβόλιο που αναπτύσσει για την Covid-19 σε συνεργασία με τη γερμανική BioNTech. «Μια μεγάλη ημέρα για την επιστήμη και την ανθρωπότητα», δήλωσε ο επικεφαλής της Pfizer δρ Άλμπερτ Μπουρλά, αναφερόμενος στα πρώτα δεδομένα από τη φάση 3 που δείχνουν αποτελεσματικότητα του εμβολίου κατά 90%.
Η φάση 3 των κλινικών δοκιμών βρίσκεται σε εξέλιξη σε ΗΠΑ, Γερμανία, Βραζιλία, Αργεντινή, Νότια Αφρική και Τουρκία. Είναι η τελευταία πριν από την αίτηση χορήγησης άδειας κυκλοφορίας.
Η Pfizer προβλέπει να ζητήσει άδεια σε διάφορες χώρες για επείγουσα χρήση του εμβολίου για τις ηλικίες από 16 έως 85 ετών. Για να το κάνει αυτό θα χρειαστεί να έχει συγκεντρώσει στοιχεία ασφαλείας δύο μηνών για τους 22.000 που συμμετέχουν στη μελέτη, δηλαδή για το μισό του δείγματος. Αυτό αναμένεται να γίνει στο τέλος του Νοεμβρίου.
Μιλώντας στην ΕΡΤ ο καθηγητής Ηλίας Μόσιαλος χαρακτήρισε αναπάντεχο το 90% αποτελεσματικότητας, καθώς οι περισσότεροι είχαν θέση τον πήχη πολύ χαμηλότερα, στο 50%. Επίσης, υπενθύμισε ότι μέχρι το τέλος του χρόνου θα έχουμε και τα αποτελέσματα για το εμβόλιο των Moderna και AstraΖeneca.
Σχετικά με τη διάθεση του εμβολίου της Pfizer στην Ελλάδα, ο εκπρόσωπος της ελληνικής κυβέρνησης στους διεθνείς οργανισμούς για ζητήματα που αφορούν στον κορονοϊό είπε ότι η ΕΕ επιδιώκει να έχει μία συμφωνία για 200 εκατομμύρια δόσεις, και για άλλα 100 εκατομμύρια, αν χρειαστεί, αμέσως μετά. Έτσι, η χώρα μας, αν όλα πάνε βάσει σχεδίου, αναμένεται να λάβει στις αρχές του νέου έτους εκατοντάδες χιλιάδες δόσεις, αρχικά για το υγειονομικό προσωπικό και τις πολύ ευπαθείς ομάδες.
«Αν προστατεύσουμε τις ευάλωτες ομάδες αμέσως μετά αρχίζει να αποφορτίζεται η πίεση στο σύστημα υγείας», υπογράμμισε ο Ηλίας Μόσιαλος.
Βέβαια, την ίδια ώρα σε παγκόσμιο επίπεδο διατυπώνονται επιφυλάξεις για το κατά πόσο τα προκαταρκτικά αυτά αποτελέσματα θα ανατραπούν στην πορεία των δοκιμών. Τα πλήρη δεδομένα για το εμβόλιο της Pfizer δεν έχουν αξιολογηθεί εκτενώς, ενώ δεν υπάρχουν ακόμα σαφείς απαντήσεις για τη διάρκεια της ανοσολογικής του δράσης, ή εάν θα διαφοροποιείται η αποτελεσματικότητά του ανάλογα με την ηλικία του λήπτη.
Το εμβόλιο της Pfizer δεν είναι το μοναδικό. Άλλα δέκα βρίσκονται στο τελικό στάδιο, ωστόσο η συγκεκριμένη φαρμακοβιομηχανία θεωρείται ότι πήρε το προβάδισμα καθώς οι δοκιμές γίνονται σε άτομα που μολύνονται με φυσικό τρόπο από τον κορονοϊό SARS-CoV-2 και συνεπώς εξαρτάται σε ποια φάση είναι η πανδημία στις χώρες που συμμετέχουν. Κάθε εταιρεία έχει στοχεύσει έναν συγκεκριμένο αριθμό μολύνσεων για να προκαλέσει μια πρώτη ανάλυση των δεδομένων.