Έφυγε χθες από τη ζωή ο Παναγιώτης Παραράς, βυθίζοντας στο πένθος την Ένωση Σμυρναίων Νίκαιας και Πειραιώς.
Ο εκλιπών είχε διατελέσει γενικός γραμματέας και πρόεδρος του ΔΣ της Ένωσης τα διαστήματα 1981-1987 και 1989-1997, αντίστοιχα.
Ο Παναγιώτης Παραράς, με καταγωγή από τη Σμύρνη της Μικράς Ασίας, αγωνίστηκε για τη διατήρηση και διάδοση της Μικρασιατικής Ιδέας αδιάκοπα και ακούραστα. Ως γενικός γραμματέας και πρόεδρος του σωματείου, άφησε μεγάλο έργο πίσω του. Τον Ιανουάριο 2000 του απονεμήθηκε από την Ένωση ο τίτλος του επίτιμου προέδρου «δια το πάθος, την λατρεία και τον αγώνα με τον οποίο υπηρέτησε την Ένωση και κατ’ επέκταση την Μικρά Ασία».
«Εκ μέρους του προέδρου, των μελών του ΔΣ και όλων των μελών της Ένωσης εκφράζουμε τα ειλικρινή συλλυπητήρια στην αγαπημένη του σύζυγο Ζαχαρούλα, στα παιδιά του Μαρία και Τζανή και στους λοιπούς οικείους του. Ας είναι ελαφρύ το χώμα της Αττικής που θα τον σκεπάζει» αναφέρεται στην ανακοίνωση του σωματείου.