Νέα έκτακτα μέτρα διάρκειας ενός μήνα είναι από σήμερα σε ισχύ στην Ελλάδα για την ανάσχεση της πανδημίας, με τη χώρα να χωρίζεται σε δύο επίπεδα, το Επίπεδο Α (Επιτήρηση) και το Επίπεδο Β (Αυξημένος Κίνδυνος).
Εκτός από τη Θεσσαλονίκη και τις Σέρρες που μπήκαν σε καραντίνα (Επίπεδο Γ – Συναγερμού), οι υπόλοιπες περιφερειακές ενότητες που έχουν ενταχθεί στο Επίπεδο Β είναι οι μέχρι χθες πορτοκαλί και κόκκινες.
Αυτό σημαίνει ότι επιλέον μέτρα ισχούν σε: Αττική (πλην των νησιών, με εξαίρεση τη Σαλαμίνα), Βοιωτία, Δράμα, Έβρο, Ημαθία, Θήρα, Ιωάννινα, Καβάλα, Καστοριά, Κιλκίς, Κοζάνη, Λάρισα, Νάξος, Ξάνθη, Πέλλα, Πιερία, Ροδόπη, Τρίκαλα και Χαλκιδική.
Στην Κοινή Υπουργική Απόφαση που δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ περιλαμβάνονται όλοι οι περιορισμοί και τα πρόστιμα.
Για τους πολιτιστικούς συλλόγους και τα σωματεία, συγκεκριμένα, που βρίσκονται στις περιοχές του Επιπέδου Β διευκρινίζεται ότι θα πρέπει να αναστείλουν τη λειτουργία τους μέχρι τις 30 Νοεμβρίου (άρθρο 1, παράγραφος 5, υποπαράγραφοι 13 και 30).