Την οδύνη τους για το θάνατο των δύο μαθητών αλλά και την αλληλεγγύη τους στους κατοίκους της Σάμου που δοκιμάζονται μετά το σεισμό των 6,7 βαθμών, εκφράζουν ο πρόεδρος και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της Εστίας Νέας Σμύρνης.
Όπως τονίζουν στην ανακοίνωση που εκδόθηκε από το ιστορικό σωματείο, είναι αυτονόητη η συμπαράσταση στην πρόεδρο της Ένωσης Μικρασιατών Σάμου Άννα Ψαρά.
Η Εστία, αναφέρεται, είναι διαρκώς στη διάθεσή της για οποιαδήποτε βοήθεια μπορεί να προσφέρει έστω και την ελάχιστη ανακούφιση στους κατοίκους του νησιού.