Για ακόμη ένα 24ωρο, η Αττική κατέχει την αρνητική «πρωτιά» στα επιβεβαιωμένα κρούσματα. Ο κορονοϊός εξακολουθεί να καλπάζει στο Λεκανοπέδιο, σύμφωνα με τα επιδημιολογικά στοιχεία που ανακοίνωσε σήμερα ο ΕΟΔΥ. Συγκεκριμένα, η Περιφέρεια Αττικής παραμένει το επίκεντρο της πανδημίας με 219 περιστατικά λοίμωξης το τελευταίο 24ωρο.
Επίσης, η Θεσσαλονίκη, τα Γιάννενα και η Κοζάνη καταγράφουν υψηλούς αριθμούς κρουσμάτων.
Από τα 436 επιπλέον κρούσματα που ανακοινώθηκαν σήμερα, τα 417 είναι εγχώρια κρούσματα και τα 65 συνδέονται με γνωστές συρροές. Αναλυτικότερα βρέθηκαν: 17 κρούσματα κατά τους ελέγχους που διενεργήθηκαν στις πύλες εισόδου της χώρας, 2 εισαγόμενα κρούσματα που προσήλθαν αυτοβούλως για έλεγχο, 219 κρούσματα στην Περιφέρεια Αττικής, εκ των οποίων 31 συνδέονται με γνωστές συρροές, ενώ 8 αναφέρουν πρόσφατο ταξίδι στο εσωτερικό της χώρας.
Επίσης καταγράφηκαν: 33 κρούσματα στην ΠΕ Θεσσαλονίκης, εκ των οποίων 1 συνδέεται με γνωστή συρροή, 4 κρούσματα στην ΠΕ Αιτωλοακαρνανίας, 9 κρούσματα στην ΠΕ Αχαΐας, εκ των οποίων 1 συνδέεται με γνωστή συρροή, 6 κρούσματα από ΠΕ Βοιωτίας, 3 κρούσματα στην ΠΕ Γρεβενών, εκ των οποίων 1 συνδέεται με γνωστή συρροή, 2 κρούσματα στην ΠΕ Δράμας, εκ των οποίων 1 συνδέεται με γνωστή συρροή, 1 κρούσμα στην ΠΕ Έβρου, 10 κρούσματα στην ΠΕ Εύβοιας, εκ των οποίων 5 συνδέονται με γνωστές συρροές, 3 κρούσματα στην ΠΕ Ηλείας, 1 κρούσμα στην ΠΕ Ημαθίας, 4 κρούσματα στην ΠΕ Ηρακλείου.
Στο «κόκκινο» είναι η ΠΕ Ιωαννίνων με 20 κρούσματα, ενώ 5 κρούσματα βρέθηκαν στην ΠΕ Καστοριάς, 1 κρούσμα στην ΠΕ Κέρκυρας, 10 κρούσματα στην ΠΕ Κιλκίς, συνδεόμενα με γνωστή συρροή, 18 κρούσματα από ΠΕ Κοζάνης, εκ των οποίων 3 συνδέονται με γνωστές συρροές, 8 κρούσματα από ΠΕ Κορινθίας, εκ των οποίων 3 συνδέονται με γνωστές συρροές, 7 κρούσματα στην ΠΕ Λάρισας, εκ των οποίων 4 συνδέονται με γνωστή συρροή, 2 κρούσματα στην ΠΕ Λέσβου, εκ των οποίων 1 συνδέεται με γνωστή συρροή, 4 κρούσματα από ΠΕ Μαγνησίας, εκ των οποίων 3 συνδέονται με γνωστή συρροή, 1 κρούσμα στην ΠΕ Ξάνθης.
Ακόμη δηλώθηκαν: 10 κρούσματα στην ΠΕ Πέλλας, 1 κρούσμα στην ΠΕ Πιερίας, 2 κρούσματα στην ΠΕ Ρεθύμνου, 2 κρούσματα στην ΠΕ Ροδόπης, 1 κρούσμα στην ΠΕ Ρόδου, 1 κρούσμα στην ΠΕ Σερρών, 1 κρούσμα στην ΠΕ Σποράδων, 4 κρούσματα στην ΠΕ Τρικάλων, εκ των οποίων 1 συνδέεται με γνωστή συρροή, 1 κρούσμα στην ΠΕ Φλώρινας, 1 κρούσμα στην ΠΕ Χανίων, 1 κρούσμα στην ΠΕ Χίου και τέλος 21 κρούσματα βρίσκονται υπό διερεύνηση.