Αποτέλεσμα της πολιτικής κατευνασμού που ακολουθούν Ελλάδα και Ευρωπαϊκή Ένωση έναντι της Τουρκίας τα τελευταία χρόνια αλλά και προκειμένου να εξυπηρετηθούν τα διάφορα οικονομικά συμφέροντα, είναι η συμπεριφορά του Τούρκου προέδρου Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, σύμφωνα με την Παμποντιακή Ομοσπονδία Ελλάδος.
Όπως αναφέρεται σε δελτίο Τύπου «Στο πλαίσιο αυτής της λογικής και τακτικής, εντάσσεται και η απροθυμία των ελληνικών κυβερνήσεων να προωθήσουν το αίτημα για διεθνή αναγνώριση της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου και των υπολοίπων χριστιανικών κοινοτήτων της Μικράς Ασίας. Μια τακτική, που η θλιβερή πραγματικότητα που βιώνουμε την ακυρώνει, αναδεικνύοντας πόσο λαθεμένη ήταν διαχρονικά».
Η ΠΟΕ επισημαίνει ότι σήμερα είναι επίκαιρο και εθνικά επιβεβλημένο το αίτημα της διεθνούς αναγνώρισης αλλά και της καταδίκης του τουρκικού εθνικισμού.
Διαβάστε εδώ ολόκληρη την ανακοίνωση της ΠΟΕ.