Η ΠΑΕ ΑΕΚ τιμά τη σημερινή επέτειο μνήμης της προσφυγιάς, την 14η Σεπτεμβρίου, που είναι ημέρα εθνικής μνήμης Γενοκτονίας των Ελλήνων της Μικράς Ασίας, όπως ορίστηκε με τον νόμο 2645/1998.
Με μια ανάρτηση που ανέβασε σήμερα στη δελίδα της στο facebook, η Ένωση αναφέρει χαρακτηριστικά: «Για τις πατρίδες, που ουδέποτε λησμονήσαμε! Για τα ματωμένα χώματα των προγόνων και ιδρυτών μας!
»Για την ιστορική μας κληρονομιά, την οποία οφείλουμε διαχρονικά να διαφυλάττουμε! Η ΑΕΚ τιμά τη σημερινή επέτειο μνήμης της προσφυγιάς! Η ιστορία μας δεν έχει τέλος!».