Το πολιτιστικό σωματείο «Εστία Νέας Σμύρνης» ανακοίνωσε την ακύρωση των επετειακών εκδηλώσεων «Μικρασία χαίρε!» λόγω της έξαρσης του κορονοϊού.
Οι εκδηλώσεις μέχρι φέτος γίνονταν κάθε Σεπτέμβριο.
Εμπνευστής τους είναι ο πρόεδρος της Εστίας Νέας Σμύρνης Γιάννης Παπαδάτος. Από το 2016 πραγματοποιούνται κάθε Σεπτέμβριο για να υπενθυμίσουν σε όλους τις μαύρες στιγμές της Μικρασιατικής Καταστροφής και του μεγάλου ξεριζωμού, αλλά και το μεγαλείο του μικρασιατικού ελληνισμού.
«Δυστυχώς παίρνουμε την απόφαση να αναβάλουμε τις φετινές επετειακές εκδηλώσεις, ευελπιστώντας η υγειονομική κρίση να υποχωρήσει το συντομότερο δυνατό ώστε να μπορέσουμε να προχωρήσουμε απρόσκοπτα στη διεξαγωγή τους. Για μία ακόμη φορά θα θέλαμε να τονίσουμε ότι πρέπει να επιδείξουμε όλοι ατομική και συλλογική ευθύνη και να προσέξουμε τους εαυτούς μας, τις οικογένειές μας και κυρίως τις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού», αναφέρεται στην ανακοίνωση του σωματείου.