Ο Σύλλογος Ποντίων Φοιτητών και Σπουδαστών Θεσσαλονίκης ανέλαβε και ολοκλήρωσε πρωτοβουλία στήριξης για τον δοκιμαζόμενο πληθυσμό της Βηρυτού. Έτσι, λοιπόν, από την Τρίτη 25 έως την Πέμπτη 27 Αυγούστου συγκέντρωσε είδη πρώτης ανάγκης προκειμένου να συνδράμει στην κάλυψη των αναγκών που έχουν προκύψει μετά την τρομερή καταστροφή.
Την περασμένη Παρασκευή μέλη του σωματείου μετέφεραν τις προσφορές τους στην Γ’ Δημοτική Κοινότητα του Δήμου Θεσσαλονίκης, ώστε να αποσταλούν στους πληγέντες.
«Ο Σύλλογος ευχαριστεί θερμά τα μέλη και τους φίλους που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά του, και ιδιαίτερα την Εύξεινο Λέσχη Θεσσαλονίκης και την Ένωση Κρητών Φοιτητών Θεσσαλονίκης. Θα πρέπει να επισημανθεί ότι η ανάγκη για συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης παραμένει επιτακτική», αναφέρεται στην ανακοίνωση που εκδόθηκε.