Εδώ και αρκετό καιρό οι κυρίες του Ποντιακού Συλλόγου Whittlesea «Παναγία Σουμελά», στην Αυστραλία, ετοιμάζουν ένα βιβλίο μαγειρικής με συνταγές αμιγώς ποντιακές ώστε να διασφαλίσουν ότι δεν θα λησμονηθούν από τις επόμενες γενιές.
Το εγχείρημα είχε ξεκινήσει δειλά-δειλά τον περασμένο χειμώνα, αλλά η έξαρση του κορονοϊού πήγε για λίγο πίσω την έκδοση του βιβλίου.
«Αυτές οι συνταγές έχουν παραδοθεί από γενιά σε γενιά, και ως σύλλογος, σκοπός μας είναι να διασφαλίσουμε ότι αυτές οι συνταγές, μαζί με όλα τα έθιμα και τις παραδόσεις μας, δεν θα χαθούν» αναφέρεται στην ανακοίνωση του σωματείου.
Το βιβλίο θα είναι γραμμένο στην αγγλική γλώσσα ώστε ακόμα και Αυστραλοί να μπορούν να το προμηθευτούν και να μυηθούν στην ποντιακή κουζίνα.
Οι σημειώσεις της ομάδας (φωτ.: facebook / Ποντιακός Σύλλογος Whittlesea «Παναγία Σουμελά»)
Το διάστημα πριν από την καραντίνα οι κυρίες του συλλόγου, όλων των ηλικιών, πραγματοποιούσαν συναντήσεις ώστε να ανταλλάξουν ιδέες σχετικά με τη δομή και το περιεχόμενο του βιβλίου. Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΔΣ, φιλοδοξία όλων είναι να εκδοθεί το συντομότερο δυνατό.