Ξεπέρασαν τους 300 οι επιδημιολογικοί δειγματοληπτικοί έλεγχοι για Covid-19 που πραγματοποίησαν χθες, Κυριακή 16 Αυγούστου, τα ειδικά κλιμάκια του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών (ΙΣΑ) και της Περιφέρειας Αττικής σε ταξιδιώτες που επέστρεψαν στην Αττική στα λιμάνια του Πειραιά και της Ραφήνας.
Τα ειδικά κλιμάκια του ΙΣΑ και της Περιφέρειας βρίσκονταν από νωρίς το πρωί μέχρι και τη δύση του ηλίου στα δύο λιμάνια, όπου διενήργησαν πάνω από 300 ελέγχους, σε όσους επιβάτες το επιθυμούσαν, επιστρέφοντας στην Αττική από τις διακοπές τους.
(Φωτ.: Περιφέρεια Αττικής)
Ειδικότερα, παρουσία του προέδρου του ΙΣΑ και περιφερειάρχη Αττικής Γιώργου Πατούλη, ο οποίος συντόνιζε τη διαδικασία, στο λιμάνι του Πειραιά διενεργήθηκαν περίπου 200 έλεγχοι και στο λιμάνι της Ραφήνας πάνω από 100, σε πολίτες όλων των ηλικιακών ομάδων και από διαφορετικούς προορισμούς, με στόχο τον περιορισμό του κινδύνου διασποράς των μολύνσεων.
Τα ειδικά κλιμάκια διενήργησαν ελέγχους και σε λιμενικούς υπαλλήλους, με δεδομένο ότι είναι οι πρώτοι κρατικοί λειτουργοί που έρχονται σε επαφή με τους επιστρέφοντες ταξιδιώτες. Παράλληλα, εθελοντές της Περιφέρειας Αττικής-ΕΔΣΝΑ πραγματοποιούσαν θερμομετρήσεις στους επιβάτες που επέστρεψαν και διένειμαν ενημερωτικό υλικό με οδηγίες προφύλαξης για τη μη διασπορά της επιδημίας, ενημερώνοντας με λεπτομέρεια τους ταξιδιώτες για τους κινδύνους μετάδοσης του κορονοϊού στην κοινότητα.
Έμφαση δίνεται για τις περιπτώσεις ασυμτπωματικών φορέων και δραστηριοτήτων που κατά τη διάρκεια του ταξιδιού ενδέχεται να έχουν εκθέσει σε αυξημένο κίνδυνο μετάδοσης της νόσου τους πολίτες.
Στο λιμάνι του Πειραιά παραβρέθηκε επίσης ο αντιπεριφερειάρχης Υγείας Αθ. Βαθιώτης και στο λιμάνι της Ραφήνας παρόντες ήταν αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών Ν. Πέππας, ο δήμαρχος Ραφήνας-Πικερμίου Ευαγ. Μπουρνούς και η διευθύνουσα σύμβουλος του Οργανισμού Λιμένος Ραφήνας Δ. Γκικάκη.