Πρεμιέρα στο Κανάλι της Βουλής έκανε σήμερα ο ποντιακής καταγωγής σκιτσογράφος Δημήτρης Νικολαΐδης, εγκαινιάζοντας μια σειρά 15λεπτων εκπομπών που στόχο έχουν να βοηθήσουν μικρούς και μεγάλους να κατανοήσουν την τέχνη του σκίτσου.
Οι εκπομπές με τον τίτλο «Σκιτσογραφίες» θα μεταδίδονται κάθε Σάββατο στις 9:30.
Απλές γραμμές, κύκλοι, τετράγωνα, ευθείες, χρησιμοποιούνται από τον… τηλε-δάσκαλο, με τα επεισόδια να είναι σπονδυλωτά ώστε σε βάθος χρόνου να ολοκληρωθεί η θεματολογία των ασκήσεων.
Άλλωστε, ο Δημήτρης Νικολαΐδης διδάσκει σκίτσο από το 1997 στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, ενώ το 2011 εξέδωσε το πρώτο εγχειρίδιο εκμάθησης Καρέ-καρέ μαθήματα σκίτσου.
- Το περιεχόμενο του Καναλιού της Βουλής μεταδίδεται και διαδικτυακά σε πραγματικό χρόνο (δείτε ΕΔΩ).