Σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης μεταφέρθηκε η 13χρονη Υεμέν Ε., τα ίχνη της οποίας αγνοούνταν από το μεσημέρι της Κυριακής, μετά την αίσια έκβαση της περιπέτειάς της, αφού εντοπίστηκε τελικά σήμερα τα ξημερώματα.
Για την υπόθεση της ανήλικης, με καταγωγή από τη Συρία, ενημερώθηκε η εισαγγελέας πλημμελειοδικών Θεσσαλονίκης, η οποία έδωσε εντολή να υποβληθεί σε όλες τις προβλεπόμενες ιατρικές εξετάσεις, ενώ παράλληλα διέταξε τη διενέργεια παιδοψυχιατρικής πραγματογνωμοσύνης, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ.
Νωρίτερα «Το Χαμόγελο του Παιδιού» είχε κάνει γνωστό ότι η περιπέτεια της Υεμέν Ε. έληξε σήμερα πρώτες πρωινές ώρες και είναι καλά στην υγεία της. Η Υεμέν Ε. μετέβη χθες αργά το βράδυ σε χώρο φιλοξενίας ανηλίκων στη Θεσσαλονίκη αναζητώντας βοήθεια δηλώνοντας πως υφίσταται κακοποίηση.
Άμεσα, η ανήλικη οδηγήθηκε στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα και κατόπιν ενημέρωσης του εισαγγελέα μεταφέρθηκε σε ασφαλές περιβάλλον. «To Χαμόγελο του Παιδιού» θα βρίσκεται κοντά στην Υεμέν Ε. για την παροχή ψυχολογικής υποστήριξης και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί.