Αναγνωρίζοντας την πολυσχιδή προσφορά του –όπως είχε κάνει και το 2016 ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος–, την περασμένη Τρίτη ο Μητροπολίτης Γαβριήλ τίμησε τον Χάρη Σαπουντζάκη, πρώην πρόεδρο της Ένωσης Σπάρτης Μικράς Ασίας. Ο παράσημο που του απένειμε είναι αυτό του Αγίου Γεωργίου του Νεαπολίτου, ο οποίος είναι ο πολιούχος της Μητρόπολης Νέας Ιωνίας, Φιλαδελφείας, Ηρακλείου και Χαλκηδόνος.
«Πρόεδρο της καρδιάς μας» αποκάλεσε τον Χάρη Σαπουντζάκη ο κ. Γαβριήλ, ο οποίος τόνισε την προσφορά του στη Νέα Ιωνία και στον ευρύτερο χώρο του μικρασιατικού ελληνισμού.
Η τιμητική διάκριση απονεμήθηκε μετά το τέλος του εσπερινού στον μητροπολιτικό ναό των Αγίων Αναργύρων, την ημέρα της επετείου των 97 χρόνων της Νέας Ιωνίας.