Ήταν Ιούνιος του 1930 όταν μία ομάδα αστών προσφύγων από τη Σμύρνη αποφάσισε να ιδρύσει ένα σωματείο στη Νέα Σμύρνη, με στόχο την αναβίωση της πολιτισμικής και κοινωνικής ζωής.
Ωστόσο, μόλις οκτώ χρόνια αργότερα, η Λέσχη μετονομάστηκε σε Εστία Νέας Σμύρνης, καθώς ήταν πλέον φανερό ότι η αύξηση των κατοίκων του συνοικισμού (από 400 σε 1.400) μεγάλωσε και τις ανάγκες.
Έτσι, το καταστατικό του 1938 αναφέρει ότι σκοπός είναι η συλλογή, η µελέτη και η διάσωση του εθνικού, πνευµατικού, ιστορικού, λαογραφικού, αλλά και γλωσσικού πλούτου του ελληνισμού της Μικράς Ασίας, του Πόντου και της Θράκης.
Για την επέτειο των 90 χρόνων, ο σκηνοθέτης Κωνσταντίνος Καραστεφανής με την αρωγή των μελών και των φίλων της Εστίας Νέας Σμύρνης δημιούργησε ένα βίντεο για το πώς φτάσαμε στο σωματείο του σήμερα, τις δράσεις και την προσφορά του.