Λήξη συναγερμού μετά το αίσιο τέλος που είχε η υπόθεση της εξαφάνισης της 10χρονης Ιωάννας Καραχάλιου, χθες το απόγευμα στις Αχαρνές. Η μαθήτρια εντοπίστηκε σήμερα το πρωί σε σπίτι στην περιοχή και είναι καλά στην υγεία της. Παιδοψυχολόγος της Υποδιεύθυνσης Ανηλίκων της Ασφάλειας Αττικής θα μιλήσει μαζί της για να διαπιστώσει εάν χρειάζεται υποστήριξη.
Το σπίτι της οικογένειας είναι στην περιοχή Μπόσκιζα, και όπως δήλωσαν οι γονείς στις αστυνομικές Αρχές η μικρή έφυγε για να πάει να πάρει παγωτό.
Ωστόσο, σύμφωνα με τα νεότερα στοιχεία, τα οποία παρουσιάζει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, η Ιωάννα μάλλον έφυγε χωρίς να το πει σε κανέναν με προορισμό το σπίτι του παππού της στα Λιόσια, επειδή της χάλασε το λάπτοπ και δεν είχε άλλη απασχόληση. Άγνωστο πώς κατέληξε να κάνει παρέα με παιδιά Ρομά και πέρασε τη νύχτα στο σπίτι τους. Το πρωί, που διαπιστώθηκε ότι έχει εκδοθεί amber alert για την εξαφάνισή της, η Ιωάννα οδηγήθηκε στο αστυνομικό τμήμα.
Πλέον η υπόθεση βρίσκεται σε προανακριτικό στάδιο για να διαπιστωθεί αν υπάρχουν ευθύνες για την περιπέτεια της 10χρονης. Η κινητοποίηση, πάντως, ήταν άμεση, καθώς πρόκειται για τη δεύτερη εξαφάνιση κοριτσιού σε λίγες ημέρες, μετά από αυτή της Μαρκέλλας που χάθηκε την Πέμπτη από την Κάτω Τούμπα και βρέθηκε χθες στην Καλαμαριά.