Συνάντηση με τον υφυπουργό Εξωτερικών, αρμόδιο για τον απόδημο ελληνισμό, Κώστα Βλάση είχε χθες το απόγευμα στο δημαρχείο Θεσσαλονίκης ο δήμαρχος Κωνσταντίνος Ζέρβας.
Επί τάπητος βρέθηκαν οι προετοιμασίες ενόψει της επετείου των 200 ετών από την έναρξη της Επανάστασης του 1821 – η Δήμος Θεσσαλονίκης επιθυμεί να υπάρξει συμμετοχή του στις επετειακές εκδηλώσεις.
Επίσης, όπως έκανε γνωστό ο Κωνσταντίνος Ζέρβας, εκδηλώσεις μνήμης θα γίνουν στην πόλη και για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή, το 2022, και ως εκ τούτου, αναζητούνται συνέργειες.
Στην ατζέντα της συνάντησης εργασίας με τον υφυπουργό Εξωτερικών βρέθηκαν και θέματα όπως το δίκτυο αδελφοποιημένων πόλεων και η συνεργασία με ομογενειακές οργανώσεις.