Παρά την άμεση κινητοποίηση της αστυνομίας και την έκδοση του amber alert από το «Χαμόγελο του Παιδιού», η 10χρονη Μαρκέλλα παραμένει αγνοούμενη. Το κορίτσι, σύμφωνα με την οικογένειά της, εξαφανίστηκε χθες το μεσημέρι, την ώρα που επέστρεφε από το σχολείο της στην Κάτω Τούμπα.
Μιλώντας στον ΑΝΤ1, η μητέρα της ανήλικης είπε ότι τελευταίος την είδε ένας συμμαθητής της με τον οποίον επέστρεφαν μαζί.
Το αγόρι κατέθεσε ότι μια άγνωστη προσέγγισε τη Μαρκέλλα φωνάζοντάς τη με το όνομά της, και στη συνέχεια η 10χρονη έφυγε μαζί της προς άγνωστη κατεύθυνση.
Η Μαρκέλλα έχει καστανά μαλλιά, καστανά μάτια, ύψος 1,50 μ. και βάρος 46 κιλά. Την ημέρα της εξαφάνισης φορούσε μαύρο κολάν, καφέ κοντομάνικη μπλούζα, μαύρα παπούτσια, ενώ κουβαλούσε γαλάζια σχολική τσάντα με λουλούδια. Όποιος έχει κάποια πληροφορία μπορεί να καλεί σε όλα τα αστυνομικά τμήματα ή στη γραμμή 116000 του «Χαμόγελου του Παιδιού» που λειτουργεί σε 24ωρη βάση.