Στα θρανία επιστρέφουν σήμερα, Δευτέρα 1 Ιουνίου, οι μαθητές δημοτικών, νηπιαγωγείων και ειδικών σχολείων ενώ μεταξύ άλλων ανοίγουν ξενοδοχεία, θερινά σινεμά και κολυμβητήρια. Το άνοιγμα των σχολείων γίνεται την πρώτη μέρα του καλοκαιριού με την ομόφωνη εισήγηση της επιστημονικής επιτροπής που μελέτησαν τα δεδομένα και εκτίμησαν πως η πανδημία βρίσκεται σε ύφεση και άρα τώρα είναι ο κατάλληλος καιρός οι μικροί μαθητές να επιστρέψουν στο φυσικό τους χώρο, το σχολείο.
Τα σχολεία θα λειτουργήσουν με λιγότερους μαθητές ανά τμήμα, με τα θρανία σε απόσταση, τα αντισηπτικά να είναι τοποθετημένα παντού, τον καθαρισμό να είναι υποχρεωτικός δύο φορές την ημέρα και την απολύμανση τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.
Κανόνες λειτουργίας
Τα τμήματα σχολείων και νηπιαγωγείων θα λειτουργούν με έως 15 μαθητές τη φορά και με 1.5 μέτρο απόσταση στα θρανία, τα οποία θα πρέπει να έχουν τον ίδιο προσανατολισμό. Αν οι μαθητές υπερβαίνουν τους 15, τότε το τμήμα θα διαιρείται σε δύο υποτμήματα, και θα λειτουργούν εκ περιτροπής, Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή το ένα, Τρίτη-Πέμπτη το άλλο, και την επόμενη εβδομάδα το αντίθετο. Αν οι μαθητές δεν υπερβαίνουν τους 15, τότε το τμήμα θα λειτουργεί καθημερινά. Στις σχολικές αίθουσες θα υπάρχουν αντισηπτικά και προβλέπεται καθαρισμός δύο φορές την ημέρα (κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου και μετά το πέρας αυτού). Όπως ανακοίνωσε η υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων Νίκη Κεραμέως, έχει προβλεφθεί ειδική νομοθετική ρύθμιση και επιπλέον κονδύλια για την τροποποίηση των συμβάσεων του προσωπικού καθαριότητας, καθώς επίσης υπάρχει η δυνατότητα για πρόσληψη επιπλέον προσωπικού καθαριότητας.
Προβλέπονται διαλείμματα σε διαφορετικές ώρες για τη μείωση του συγχρωτισμού, και προβλέπεται απαγόρευση λειτουργίας των κυλικείων.
Επίσης οι αίθουσες θα αερίζονται φυσικά. Η χρήση της μάσκας είναι προαιρετική για εκπαιδευτικούς και μαθητές (και στο σχολείο και στα σχολικά λεωφορεία). Ειδικές οδηγίες του ΕΟΔΥ θα αποσταλούν τις επόμενες ημέρες σε όλες τις δομές πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, και σημαντικό μέρος της πρώτης ημέρας θα αφιερωθεί στην επεξήγηση των οδηγιών αυτών. Το σχολικό έτος θα λήξει στις 26 Ιουνίου.
Λειτουργούν ξενοδοχεία, θερινά σινεμά, κολυμβητήρια
Εκτός από τα σχολεία, ρολά σηκώνουν σήμερα και αρκετές επιχειρήσεις. Συγκεκριμένα θα λειτουργήσουν:
- Ξενοδοχεία και παρόμοια καταλύματα (12μηνης λειτουργίας)
- Χώροι κατασκήνωσης, εγκαταστάσεις για οχήματα αναψυχής και ρυμουλκούμενα οχήματα, με εξαίρεση τις παιδικές κατασκηνώσεις
- Δραστηριότητες υπηρεσιών τροφοδοσίας για εκδηλώσεις (catering)
- Υπηρεσίες προβολής κινηματογραφικών ταινιών (μόνο σε θερινούς κινηματογράφους)
- Υπηρεσίες που παρέχονται από καντίνες αθλητικών εγκαταστάσεων
- Δραστηριότητες βιβλιοθηκών και αρχειοφυλακείων
- Υπηρεσίες γηπέδων γκολφ ή μίνι γκολφ
- Υπηρεσίες κολυμβητηρίου (πισίνας)
- Υπηρεσίες εκμετάλλευσης κτήματος για τη διενέργεια εκδηλώσεων (π.χ. γάμων και συναφών)
- Υπηρεσίες διοργάνωσης ψυχαγωγικών εκδηλώσεων (π.χ. γάμων και συναφών)
- Υπηρεσίες γραφείων γνωριμίας ή συνοικεσίων
- Υπηρεσίες δερματοστιξίας (τατουάζ)
- Υπηρεσίες τρυπήματος δέρματος του σώματος (piercing)
- Υπηρεσίες μασάζ
- Αγορές του άρθρου 38 του νόμου 4497/2017 (Κυριακάτικες αγορές, Εμποροπανηγύρεις κ.τλ.).
Οι ιδιαίτεροι κανόνες κοινωνικής αποστασιοποίησης για τις παραπάνω ιδιωτικές επιχειρήσεις, προς περιορισμό της διασποράς του κορονοϊού SARS-CoV-2 θα περιγράφονται στην Κοινή Υπουργική Απόφαση που θα εκδοθεί από τα αρμόδια υπουργεία.