Σε ηλικία 50 ετών άφησε την τελευταία του πνοή ο α’ χορευτής μπαλέτου της Εθνικής Λυρικής Σκηνής Αλεξάνταρ (Σάσα) Νέσκωβ, ένας εμβληματικός καλλιτέχνης που ερμήνευσε με επιτυχία για πάνω από 20 χρόνια όλους τους μεγάλους ρόλους του ρεπερτορίου. Όπως αναφέρει στην ανακοίνωσή της η Λυρική, «το κοινό τον ξεχώρισε από νωρίς για τη στιβαρή τεχνική του, την εκφραστικότητα και την ευαισθησία των ερμηνειών του».
Σε ένδειξη ευγνωμοσύνης η Εθνική Λυρική Σκηνή θα καλύψει τα έξοδα της κηδείας.
Γεννημένος στη Σερβία, ο Αλεξάνταρ (Σάσα) Νέσκωβ σπούδασε χορό στην Εθνική Σχολή Χορού του Νόβι Σαντ και εργάστηκε στο Εθνικό Μπαλέτο Σερβίας. Το 1991 έγινε α’ χορευτής του Εθνικού Μπαλέτου Ουγγαρίας (Πετς) και συμμετείχε ως φιλοξενούμενος χορευτής στην Εθνική Όπερα της Ουγγαρίας. Το 1996 έγινε μέλος του Μπαλέτου της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, ενώ από το 1998 υπήρξε πρώτος χορευτής.
Τα τελευταία χρόνια εργαζόταν στην ΕΛΣ ως δάσκαλος χορογραφίας, αλλά και ως βοηθός και καθηγητής στην Ανώτερη Επαγγελματική Σχολή Χορού της Εθνικής Λυρικής Σκηνής. Επιπλέον, είχε διδάξει και στην Κρατική Σχολή Ορχηστικής Τέχνης (ΚΣΟΤ).
Για την Εθνική Λυρική Σκηνή είχε χορέψει πρωταγωνιστικούς ρόλους σε πολυάριθμα εμβληματικά μπαλέτα. Ενδεικτικά αναφέρονται: Κοππέλια, Ζιζέλ, Δον Κιχώτης, Ο καρυοθραύστης, Η ωραία κοιμωμένη, Η κακοφυλαγμένη κόρη, Νάπολη, Nτιβερτιμέντο, Πακίτα, Ρωμαίος και Ιουλιέττα, Ζορμπάς, Ευγένιος Ονιέγκιν. Το 2003 τιμήθηκε με το Βραβείο Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας από το υπουργείο Πολιτισμού.