Πλήρης ημερών, σε ηλικία 100 ετών, έφυγε από τη ζωή, την Τετάρτη 29 Απριλίου, ο Κωνσταντινουπολίτης Αχιλλέας Ζαχαρόπουλος.
Η εξόδιος ακολουθία του θα ψαλεί σήμερα, στις 13:00 στο Κοιμητήριο του Αμαρουσίου.
Ο Αχιλλέας Ζαχαρόπουλος γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Κωνσταντινούπολη. Όπως σημειώνει ο Νίκος Ουζούνογλου, o Ζαχαρόπουλος πολέμησε σαν εθελοντής για την ελευθερία του Ελληνισμού στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, στο Αλβανικό Μέτωπο και στη Μέση Ανατολή. Ήταν πάντοτε υπερήφανος για την καταγωγή του. Όλα τα τελευταία χρόνια τόνιζε την ανάγκη ανέγερσης Μνημείου για τους Πεσόντες Κωνσταντινουπολίτες που έγινε τον Νοέμβριο του 2019.