Δύο συνάνθρωποί μας πέθαναν, το τελευταίο 24ωρο, από την ασθένεια Covid-19 ανεβάζοντας τον αριθμό των θυμάτων στους 136 στην Ελλάδα. Τριάντα έξι από τους νεκρούς είναι γυναίκες ενώ τα θύματα είχαν διάμεση ηλικία 74 έτη και τα 90,4% έπασχαν από υποκείμενο νόσημα ή/και ηλικία άνω των 70 ετών. Την ίδια ώρα 43 άνθρωποι νοσηλεύονται διασωληνωμένοι σε Μονάδες Εντατικής Θεραπείας, ενώ μόλις 17 είναι τα νέα κρούσματα σε σύνολο 2.534 στη χώρα μας. Τα 12 από τα νέα κρούσματα σχετίζονται με γνωστή συρροή κρουσμάτων κορονοϊού και το 55,5% του συνόλου είναι άνδρες.
Το 89% των διασωληνωμένων έχουν υποκείμενο νόσημα ή/και ηλικία άνω των 70 ετών.
Έως σήμερα 65 ασθενείς έχουν βγει από τις ΜΕΘ.
Ο εκπρόσωπος του υπουργείου Υγείας για τον νέο κορονοϊό, λοιμωξιολόγος Σωτήρης Τσιόδρας μιλώντας στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου επισήμανε ότι η επιτροπή ειδικών έχει εισηγηθεί τη σταδιακή και υπό προϋποθέσεις επανέναρξη των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, χωρίς ωστόσο να έχει αποφασιστεί η ακριβής ημερομηνία ούτε το πώς ακριβώς θα γίνει. Επιστημονικά εκτιμάται ότι ο πληθυσμός των παιδιών κινδυνεύει λιγότερο και φαίνεται να μεταδίδει λιγότερο τον κορονοϊό.
Υποχρεωτική η μάσκα
Μετά από προσεκτική μελέτη των δεδομένων οι ειδικοί αποφάνθηκαν ότι η χρήση της μάσκας θα πρέπει να είναι υποχρεωτική στα δημόσια μέσα μαζικής μεταφοράς και σε πολυσύχναστους χώρους, εκτός κι αν υπάρχει αντένδειξη για ιατρικούς λόγους. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορούμε να πάμε σε παντοπωλεία, κέντρα αισθητικής, κομμωτήρια και άλλους κλειστούς χώρους χωρίς να φοράμε μάσκα, ενώ και οι εργαζόμενοι θα πρέπει να εφαρμόζουν το μέτρο.
Βασικό όπλο κατά της μετάδοσης του ιού είναι η σωστή υγιεινή, το πλύσιμο των χεριών και η κοινωνική αποστασιοποίηση.
Ο Σωτήρης Τσιόδρας τόνισε ότι πρέπει να προσέχουμε και να μην θεωρούμε ότι η χρήση μάσκας μας προστατεύει πλήρως. Πρέπει να έχουμε αντισηπτικά, να τηρούμε τις αποστάσεις αλλά και τους κανόνες όταν βάζουμε και βγάζουμε τη μάσκα. «Αυτή η κατάσταση που θα ακολουθήσει δεν πρέπει να ερμηνεύεται ως επάνοδος στην ολική κανονικότητα. Είναι μια σταδιακή μετάβαση, ένα πολύ δύσκολο στάδιο, όπου συνεχίζουμε να είμαστε σε επιφυλακή», υπογράμμισε. Παράλληλα, πρόσθεσε πως «Εξακολουθούμε να αποφεύγουμε άσκοπες μετακινήσεις, να τηρούμε τα μέτρα απόστασης και να αποφεύγουμε τον συνωστισμό. Οποιαδήποτε χαλάρωση, θα μπορούσε να αποβεί καταστροφική. Αν αποτιμήσουμε λάθος τα γεγονότα, θα οδηγηθούμε πολύ γρήγορα από την περιορισμένη κυκλοφορία του ιού και μια ξαφνική άνοδο κι ένα δεύτερο κύμα του ιού στη χώρα μας».