Αλληλεγγύη στους ανθρώπους που βρίσκονται στην πρώτη γραμμή της μάχης κατά του νέου κορονοϊού SARS-CoV-2, στο Ντούισμπουργκ έδειξε ο Ποντιακός Πολιτιστικός Σύλλογος Ντούισμπουργκ και Περιχώρων «Παρχαρομάνα» προσφέροντας βαμβακερές υφασμάτινες μάσκες στο νοσοκομείο Sana Klinikum Duisburg. Η πρόεδρος του συλλόγου Ελένη Ρομάνο συνοδευόμενη από τα μέλη Γεωργία Τσιντσόλη και Αναστασία Κυριακίδου επισκέφτηκε το νοσοκομείο, τη Μεγάλη Παρασκευή, και παρέδωσαν τις μάσκες στην ομογενή γιατρό δρ Μαργαρίτα Αχνούλα. Η γιατρός εξέφρασε τη χαρά της για αυτήν την προσφορά και έδωσε συγχαρητήρια στον ποντιακό σύλλογο για τις δράσεις του που δείχνουν ευαισθησία.
Οι υφασμάτινες μάσκες μοιράζονται σε καρκινοπαθείς που νοσηλεύονται στο Sana Klinikum Duisburg.
«Μοιράσαμε ήδη αρκετές μάσκες σε άτομα που πάσχουν από καρκίνο και όλοι τους είχαν δάκρυα στα μάτια από τη συγκίνηση! Σας χρωστάμε ένα μεγάλο ευχαριστώ και μπράβο για όλα όσα προσφέρατε σαν σύλλογος έως τώρα. Είμαι σίγουρη πως οι δραστηριότητές σας δεν θα σταματήσουν εδώ. Έχουμε μεγάλη τύχη που σας έχουμε κοντά μας!», σχολίασε μεταξύ άλλων η δρ Αχνούλα στο προφίλ του Συλλόγου στο facebook.
Στόχος του Ποντιακού Πολιτιστικού Συλλόγου Ντούισμπουργκ και Περιχώρων «Παρχαρομάνα» ήταν «να δείξει αλληλεγγύη κάτω από τις δύσκολες καταστάσεις που διανύουμε και να στηρίξει τους ασθενείς του ογκολογικού τμήματος καθώς και όλα τα μέλη και τους φίλους του Συλλόγου». Αρωγός στο εγχείρημά τους ήταν ο Δημήτρης Ζερζελίδης, κατασκευαστής ποντιακών και παραδοσιακών φορεσιών που προσέφερε δωρεάν μάσκες σε νοσοκομεία της Ελλάδας όταν ξέσπασε η πανδημία Covid-19.