Ο Σύλλογος Ποντίων Φοιτητών Ξάνθης ξεκινά ένα μεγάλο αφιέρωμα με (χρονικό) ορίζοντα την Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων, στις 19 Μαΐου.
Όπως κάνει γνωστό, στις σελίδες του συλλόγου στα κοινωνικά δίκτυα (facebook και instagram) θα ανεβαίνουν κάθε εβδομάδα αφιερώματα για την ιστορία, τον πολιτισμό, τις πόλεις στον Πόντο, τα ήθη και τα έθιμα, και γενικά την καθημερινή ζωή των προγόνων από διάφορα μέρη των αλησμόνητων πατρίδων.
Προσκαλεί λοιπόν όλα τα μέλη και τους φίλους του συλλόγου να λάβουν μέρος σε αυτό το διαδικτυακό ταξίδι μνήμης και πολιτισμού.