Φαινόμενα αισχροκέρδειας παρατηρούνται από χθες σε κάποια κρεοπωλεία όπου οι τιμές πώλησης είναι πάνω από τα εννέα ευρώ. Για αυτό και εντατικοποιούνται οι έλεγχοι σε όλη τη χώρα προκειμένου να εντοπιστούν και να τιμωρηθούν οι παραβάτες. «Σ’ αυτή την κρίση θα κριθεί η αξιοπιστία όλων μας. Για αυτό λίγες ώρες πριν κλείσουν τα μαγαζιά εντείνουμε τους ελέγχους από το υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων στην αγορά, προκειμένου να αποτραπούν τυχόν φαινόμενα αισχροκέρδειας», έγραψε σήμερα το πρωί στο Twitter ο γενικός γραμματέας Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή Παναγιώτης Σταμπουλίδης.
Ο πρόεδρος της Εθνικής Διεπαγγελματικής Οργάνωσης Κρέατος Λευτέρης Γίτσας ξεκαθάρισε ότι αυτή τη στιγμή, οποιοσδήποτε πουλάει πάνω από 9 ευρώ το κιλό, κερδοσκοπεί.
Όπως σημείωσε, μιλώντας στην ΕΡΤ, φέτος οι τιμές για τα ελληνικά αμνοερίφια, ενώ ξεκίνησαν πολύ χαμηλά, στα 5-6 ευρώ στη λιανική, λόγω μειωμένων προσδοκιών κατανάλωσης και συνακόλουθα μικρότερων ποσοτήτων σφαγίων, ανέβηκαν τις τελευταίες μέρες στα 7-8 ευρώ. Μόνο 25.000 τεμάχια εισήχθησαν από τη Ρουμανία τη Μεγάλη Εβδομάδα, ενώ τις προηγούμενες χρονιές οι εισαγωγές έφταναν τις 250.000.
Άλλη μια παράμετρος που διαμόρφωσε τη φετινή κατάσταση, η οποία οδήγησε σε χαμηλές τιμές στους παραγωγούς αρχικά, την περίοδο όμως που κλείνουν τα deal με τις μεγάλες ποσότητες στα σφαγεία είναι η μειωμένη εξαγωγή στην Ιταλία και βέβαια το «σφράγισμα» της HORECA. Σημειώνεται ότι σε 2,3 εκατομμύρια ανέρχονται τα αμνοερίφια που προορίζονται για τις εξαγωγές στις διεθνείς αγορές και το ελληνικό Πάσχα, υπό κανονικές συνθήκες.
Έτσι ο παραγωγός φέτος πληρώνεται 1,70 ευρώ χαμηλότερα ανά κιλό. Ουσιαστικά, πρόσθεσε, οι παραγωγοί γράφουν ζημιές 60 εκατομμύρια ευρώ φέτος, κάτι που έχει οδηγήσει σε συνεχείς παραστάσεις στο αρμόδιο υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης. Και στα άλλα προϊόντα καταγράφεται μείωση ζήτησης (βοδινό, κτλ) που φτάνει το 20%. Δεν παρέλειψε δε να συστήσει στους καταναλωτές να κρατούν αποστάσεις και τους κανόνες υγιεινής.