Το τελευταίο αντίο είπαν, σήμερα, ελάχιστοι άνθρωποι στον εμβληματικό πρώην δήμαρχο της Μενεμένης Σωτήρη Γεωργιάδη. Τα μέτρα προστασίας για την αποτροπή εξάπλωση του κορονοϊού SARS-CoV-2 δεν επέτρεψαν, παρά σε συγγενικά πρόσωπα και τον νυν δήμαρχο Λάζαρο Κυρίζογλου, να αποχαιρετίσουν τον Μικρασιάτη πρώην δήμαρχο που πέθανε, χθες, σε ηλικία 89 ετών.
Ο Σωτήρης Γεωργιάδης γεννήθηκε το 1931 και ήταν γόνος προσφύγων από τη Μενεμένη της Μικράς Ασίας.
Ο εκλιπών διετέλεσε πρόεδρος της Κοινότητας Μενεμένης (1964-1967) και δυο φορές δήμαρχος Μενεμένης (1982-1986 και 1986-1990).
Ο εκλιπών πρώην δήμαρχος Μενεμένης Σωτήρης Γεωργιάδης
Η εξόδιος ακολουθία τελέστηκε χοροστατούντος του μητροπολίτη Νεαπόλεως-Σταυρουπόλεως Βαρνάβα, στον Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής Μενεμένης.
Στον σύντομο επικήδειο λόγο του ο Δήμαρχος Αμπελοκήπων-Μενεμένης και Α’ Αντιπρόεδρος της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος Λάζαρος Κυρίζογλου είπε μεταξύ άλλων ότι ο Σωτήρης Γεωργιάδης «Διακρίθηκε για το έργο του, την αγάπη του προς τη Μενεμένη, τους κατοίκους της και την αυτοδιοίκηση. Ως χαρακτήρας υπήρξε ήπιος και ευγενής. Όσοι είχαμε την τύχη να τον γνωρίσουμε και να συναναστραφούμε μαζί του είμαστε ευτυχείς αλλά ταυτόχρονα και λυπημένοι, γιατί φεύγει από κοντά μας ένας καλός άνθρωπος. Ένας φίλος».