Κλιμάκιο του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ), σε συνέχεια της διερεύνησης επιβεβαιωμένου κρούσματος Covid-19 σε οίκο ευγηρίας τρίτης ηλικίας της Αττικής, μετέβη στο εν λόγω γηροκομείο ώστε να ελέγξει το σύνολο του προσωπικού και των φιλοξενούμενων.
Όπως ανακοινώθηκε, ελήφθη υλικό για καλλιέργεια από επιφάνειες και κλιματιστικές μονάδες προκειμένου να διαπιστωθεί η τυχόν ύπαρξη του νέου κορονοϊού σε κοινόχρηστους χώρους. Οι έλεγχοι ολοκληρώθηκαν και τα αποτελέσματα αναμένονται εντός της ημέρας.
Επίσης, δόθηκαν αναλυτικές οδηγίες για τον περιορισμό της διασποράς της νόσου και την ορθή λειτουργία της δομής βάσει του πρωτοκόλλου του ΕΟΔΥ. Παράλληλα έγινε διανομή υγειονομικού υλικού στους φιλοξενούμενους του γηροκομείου.