Όταν θέλεις να στηρίξεις απαιτούνται έργα και όχι λόγια. Κι αυτό έκαναν δύο ιστορικά σωματεία της Νέας Ιωνίας, η Ένωση Σπάρτης Μικράς Ασίας και ο Ιωνικός Σύνδεσμος που αποφάσισαν να ενώσουν τις δυνάμεις τους για να στηρίξουν το έργο των γιατρών και των νοσηλευτών που μάχονται κατά του φονικού κορονοϊού SARS-CoV-2 στην πόλη τους.
Αγόρασαν και δώρησαν στο Κωνσταντοπούλειο Νοσοκομείο Νέας Ιωνίας «Η Αγία Όλγα» απαραίτητα είδη προστασίας.
Πριν από λίγες μέρες ο πρόεδρος της Ένωσης Σπάρτης Μ. Ασίας Λουκάς Χριστοδούλου, ο πρόεδρος του Ιωνικού Συνδέσμου Γιάννης Κοντίτσης και ο εκπρόσωπος των εργαζομένων και δημοτικός σύμβουλος Γιάννης Λαζαρίδης παρέδωσαν μάσκες, ιατρικά γυαλιά και αντισηπτικό υγρό, στον διοικητή του νοσοκομείου Χαράλαμπο Πρίφτη και την αναπληρώτρια διοικήτρια Ευαγγελία Λάππα. Συγκεκριμένα παρέδωσαν:
- 2.000 χειρουργικές μάσκες,
- 260 μάσκες ειδικού τύπου,
- 400 συσκευασίες αντισηπτικού υγρού,
- 100 ιατρικά γυαλιά.