Η Επιτροπή Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες, σε συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε με τηλεδιάσκεψη, αποφάσισε ομόφωνα ποια θα πρέπει να είναι τα μέτρα προστασίας που πρέπει να λαμβάνουν οι επαγγελματίες υγείας που φροντίζουν ασθενείς με τη νόσο Covid-19 στις υγειονομικές μονάδες της χώρας μας. Συγκεκριμένα:
Α. Όταν παρέχουν άμεση φροντίδα στον ασθενή με Covid-19 και δεν υπάρχουν διαδικασίες δημιουργίας αερολύματος, επαρκή και ενδεδειγμένα μέτρα ατομικής προστασίας είναι τα ακόλουθα:
- Απλή χειρουργική μάσκα (κατηγορίας IR ή IIR),
- προστατευτική μπλούζα,
- γάντια,
- προστασία ματιών (γυαλιά / ασπίδα προσώπου).
Β. Όταν παρέχουν άμεση φροντίδα στον ασθενή με Covid-19, η οποία εκτελείται σε χώρους όπου υπάρχουν διαδικασίες δημιουργίας αερολύματος, επαρκή και ενδεδειγμένα μέτρα ατομικής προστασίας είναι τα ακόλουθα:
- Μάσκα (Respirator-N95/ FFP2 ή FFP3),
- προστατευτική μπλούζα,
- γάντια,
- ασπίδα προσώπου,
- προστατευτική ποδιά.