Στους δρόμους βγαίνουν από την Τετάρτη 500 κινητές μονάδες υγείας για κατ’ οίκον υπηρεσίες νοσηλευτικής φροντίδας και για τη λήψη δειγμάτων βιολογικού υλικού από πιθανά κρούσματα του SARS-CoV-2, σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση των υπουργών Οικονομικών, Ανάπτυξης, Υγείας. Βασικός στόχος των κατ’ οίκον τεστ είναι η αποφυγή διάδοσης του κορονοϊού όταν αρχίσει η σταδιακή άρση των περιοριστικών μέτρων.
Το κονδύλι για τις 500 ειδικές μονάδες (ως ΚΟΜΥ Ειδικού Σκοπού αναφέρονται στην ΚΥΑ) ανέρχεται στα 11 εκατ. ευρώ.
Εκτός από την ενεργοποίηση αυτών μονάδων, με προσωπικό που θα προσληφθεί με τρίμηνες συμβάσεις και δυνατότητα παράτασης για άλλο ένα τρίμηνο, θα ενισχυθεί και το τηλεφωνικό κέντρο του ΕΟΔΥ με 100 άτομα, συνθέτοντας έτσι ένα πλαίσιο άμεσης δράσης.
Για τις ΚΟΜΥ Ειδικού Σκοπού θα εκπαιδευτούν 500 επαγγελματίες υγείας, ενώ άλλοι 2.000 θα εκπαιδευτούν για τα νοσοκομεία, τα κέντρα υγείας και το ΕΚΑΒ. Θα ενταχθούν στο δίκτυο της πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, και κάθε κλιμάκιο θα έχει τουλάχιστον έναν νοσηλευτή και έναν οδηγό.