Ακόμη δύο θύματα του κορονοϊού θρηνεί η χώρα καθώς σύμφωνα με πληροφορίες έχασαν τη ζωή τους από τη νόσο Covid-19 ένας 75χρονος άνδρας από την Κέρκυρα και μια 89χρονη γυναίκα από την Καστοριά.
Σύμφωνα με την ιστοσελίδα Corfupress.gr, παρά τις μεγάλες προσπάθειες των γιατρών απεβίωσε σήμερα το πρωί, από επιπλοκές του κορονοϊού, ένας 75χρονος ο οποίος ήταν το δεύτερο επιβεβαιωμένο κρούσμα στην Κέρκυρα και νοσηλευόταν τις τελευταίες ημέρες στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων.
Επίσης, σύμφωνα με ρεπορτάζ του τοπικού ιστότοπου svouranews.gr, μία 90χρονη από τη Χρυσή Καστοριάς έχασε τη μάχη με τον κορονοϊό. Η ηλικιωμένη γυναίκα νοσηλευόταν στο ΑΧΕΠΑ της Θεσσαλονίκης, ενώ αρχικά είχε νοσηλευτεί στο Γενικό Νοσοκομείο Γρεβενών.
Η επόμενη επίσημη ενημέρωση για την πανδημία θα γίνει αύριο το απόγευμα. Σημειώνεται ότι χθες, Σάββατο, ο καθηγητής λοιμωξιολογίας και εκπρόσωπος του υπουργείου Υγείας Σωτήρης Τσιόδρας ανακοίνωσε ότι τα επιβεβαιωμένα κρούσματα στη χώρα μας είναι 1.673 και 68 οι θάνατοι από κορονοϊό .