Ο πρώτος θάνατος από τον κορονοϊό SARS-CoV-2 στη χώρα μας ανακοινώθηκε νωρίς το πρωί της Πέμπτης από το υπουργείο Υγείας. Πρόκειται για τον 66χρονο εκπαιδευτικό από την Αμαλιάδα ο οποίος την Καθαρά Δευτέρα εισήχθη στη Μονάδα Αρνητικής Πίεσης του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πατρών και διασωληνώθηκε στις 6 Μαρτίου.
Ο 66χρονος –το ένατο επιβεβαιωμένο κρούσμα– ήταν ανάμεσα στους προσκυνητές που επέστρεψαν από τους Αγίους Τόπους.
Η πορεία της υγείας του συνταξιούχου εκπαιδευτικού θεωρούνταν εδώ και δύο ημέρες μη αναστρέψιμη, καθώς υπήρχε πολυοργανική ανεπάρκεια. Παρά τις προσπάθειες των γιατρών, ο άνδρας κατέληξε στις 3:15.
Χθες ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας κήρυξε κατάσταση πανδημίας λόγω της ραγδαίας εξάπλωσης του SARS-CoV-2. «Τις ημέρες και τις επόμενες εβδομάδες, αναμένουμε να δούμε τον αριθμό των περιπτώσεων, τον αριθμό των θανάτων και τον αριθμό των χωρών που θα πληγούν, να αυξάνονται», δήλωσε ο διευθυντής του Οργανισμού Τέντρος Αντανόμ Γκεμπρεγέσους.