Με αργούς αλλά σταθερούς ρυθμούς μακραίνει ο κατάλογος των ασθενών που έχουν προσβληθεί από τον κορονοϊό SARS-Cov-19 και έχουν εκδηλώσει τη νόσο Covid-19. Τα κρούσματα πλέον στην Ελλάδα φτάνουν τα 90· στη λίστα προστέθηκε ακόμα ένα, αργά το βράδυ της Τρίτης.
Το μεγαλύτερο βάρος αυτή τη στιγμή είναι στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Ρίου όπου βρίσκονται 18 ασθενείς, οι περισσότεροι κάτοικοι της Ηλείας που έκαναν το ταξίδι στους Αγίους Τόπους.
Ο 66χρονος εκπαιδευτικός παραμένει διασωληνωμένος και η κατάστασή του πλέον χαρακτηρίζεται από τους γιατρούς δύσκολα αναστρέψιμη, καθώς έχει εμφανίσει πολυοργανική ανεπάρκεια εξαιτίας της ιογενούς πνευμονίας. Στο ίδιο νοσοκομείο διασωληνώθηκε ένας ακόμα ασθενής, 64 ετών, που νοσηλευόταν σε θάλαμο αρνητικής πίεσης.
Στην Αττική, η ΜΕΘ του «Σωτηρία» άδειασε από άλλα περιστατικά προκειμένου να υπάρχουν διαθέσιμα κρεβάτια για ασθενείς με κορονοϊό. Μαζί με το «Αττικόν» είναι τα δύο νοσοκομεία αναφοράς στα οποία μέχρι στιγμής νοσηλεύονται 10 άτομα.
Στο ΑΧΕΠΑ παραμένουν για νοσηλεία επτά άτομα, ανάμεσά τους και ένας 53χρονος που μεταφέρθηκε το πρωί της Τρίτης. Πρόκειται για εργαζόμενο στο νοσοκομείο της Καστοριάς που έφτασε στη Θεσσαλονίκη έπειτα από μια μαραθώνια διαδρομή σε μονάδες υγείας της δυτικής Μακεδονίας. Η περίπτωση αυτή προβληματίζει τους ειδικούς του ΕΟΔΥ καθώς ο άνδρας δεν έχει ταξιδέψει, ούτε έχει επαφές με κάποιον που ταξίδεψε στο εξωτερικό.
Μέχρι στιγμής τα περισσότερα κρούσματα συνδέονται με το ταξίδι του γκρουπ στους Αγίους Τόπους ή με την Ιταλία. Εκτός από τον 53χρονο, υπάρχουν και άλλα τέσσερα κρούσματα με άγνωστη πηγή μετάδοσης.
Συναγερμός έχει σημάνει και για τον 70χρονο που το πρωί της Τρίτης πήγε στην εφημερία του «Αλεξάνδρα» και διαγνώστηκε με λοίμωξη του αναπνευστικού. Αρχικά μπήκε σε πεντάκλινο θάλαμο και μόνο όταν επιδεινώθηκε η κατάσταση της υγείας του αποφασίστηκε να γίνει έλεγχος για τον κορονοϊό. Έτσι μεταφέρθηκε εσπευσμένα στον «Ευαγγελισμό».
Λόγω των κρουσμάτων, σε κατ’ οίκον περιορισμό έχουν τεθεί εργαζόμενοι τόσο στο νοσοκομείο Καστοριάς, όσο και στο «Αλεξάνδρα».