Η Ένωσις Ομογενών Εκ Κωνσταντινουπόλεως Βορείου Ελλάδος, «ευαισθητοποιημένη σε θέματα κοινωνικά και δημόσιας υγείας», εξαιτίας του κορονοϊού αναβάλλει προληπτικά (αποφυγή συνάθροισης σε κλειστό χώρο) τις εκδηλώσεις που προετοίμαζε για τον εορτασμό των 50 χρόνων από την ίδρυση της.
Όπως τονίζεται σε ανακοίνωση του συλλόγου, οι εκδηλώσεις αυτές, που ήταν προγραμματισμένες να γίνουν σε συνεργασία με τον Δήμο Καλαμαριάς στο Δημοτικό Θέατρο «Μελίνα Μερκούρη», αφορούν το διήμερο επιστημονικό συνέδριο με θέμα «Κωνσταντινούπολη: Οι Ρωμηοί της Πόλης από τον 19ο αιώνα μέχρι σήμερα» (7 και 8 Μαρτίου), καθώς και τη συναυλία της Ντιλέκ Κοτς (7 Μαρτίου).
Οι νέες ημερομηνίες θα ανακοινωθούν στο προσεχές μέλλον, σημειώνει η Ένωσις Ομογενών Εκ Κωνσταντινουπόλεως ΒΕ.