Χορευτικά συγκροτήματα από διάφορες γωνιές της Ελλάδας, αλλά και από την Κύπρο, έδωσαν το παρών στο φεστιβάλ παραδοσιακών χορών «Κοζάνη Festival», το βράδυ του Σαββάτου, στην κεντρική πλατεία της πόλης. Οι χορευτές εντυπωσίασαν με τις παραδοσιακές φορεσιές τους και ξεσήκωσαν τον κόσμο που είχε συγκεντρωθεί παρά το τσουχτερό κρύο, χαρίζοντάς τους θερμό χειροκρότημα.
Η εκδήλωση ήταν μία πρωτοβουλία του Λαογραφικού Ομίλου Κοζάνης «Φίλοι της Παράδοσης» που υλοποιήθηκε με την στήριξη του Δήμου Κοζάνης.
Το φεστιβάλ, από το οποίο δεν έλειψαν και τα παραδοσιακά εδέσματα, φιλοξένησε τους: Εύξεινο Λέσχη Φλώρινας, Χορευτικό συγκρότημα «Διγενής» Ορόκλινης Κύπρου, Εκπολιτιστικό Σύλλογο «Άγιος Νικόλαος» Λεύκας Πατρών, Πολιτιστικό Σύλλογο Νεοχωρούδας «Ο Μέγας Αλέξανδρος», Πολιτιστικό Σύλλογο Μετεώρων Δήμου Παύλου Μελά «Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος», και Πολιτιστικό Λαογραφικό Σύλλογο Ευόσμου «Το Γαϊτάνι».
- Με πληροφορίες και φωτογραφίες από το Δήμο Κοζάνης.