Με χρώματα, σερπαντίνες και μεγάλες δόσεις κεφιού και χαράς θα γεμίσει από σήμερα μέχρι τις 2 Μαρτίου η Αθήνα, καθώς σε 32 σημεία της πόλης ο Δήμος Αθηναίων έχει προγραμματίσει 60 γιορτινές δράσεις για το Τριώδιο, με ελεύθερη είσοδο για όλους, μικρούς και μεγάλους.
Όλα τα έχουν οι φετινές Απόκριες στην πρωτεύουσα: συναυλίες, μουσικές διαδρομές, καντάδες, παραστάσεις και παρελάσεις, αναβίωση παραδοσιακών αθηναϊκών αποκριάτικων εθίμων, κυνήγι θησαυρού, χορούς, σκωπτικά τραγούδια, ταραντέλες, κιθάρες, μαντολίνα, οκαρίνες και νταούλια μαζί με αφροβραζιλιάνικα κρουστά! Κρουστά και τύμπανα δίνουν τον ρυθμό, αρλεκίνοι, πιερότοι και κλόουν κρύβονται στις παρυφές της Ακρόπολης, στο κέντρο και στις γειτονιές.
Από το πρόγραμμα της Αποκριάς δεν θα μπορούσαν να λείπουν οι δράσεις για παιδιά και τις οικογένειές τους: εκπαιδευτικά προγράμματα και εικαστικά εργαστήρια καλούν τους μικρούς μας φίλους να φορέσουν τις στολές τους, να ανακαλύψουν διαφορετικά υλικά, να πειραματιστούν με την παράδοση, να δημιουργήσουν αλλά και να παίξουν ξέγνοιαστα. Φυσικά, ξεχωριστή θέση ανάμεσα στις παιδικές εκδηλώσεις έχει η, καθιερωμένη πλέον, Μεγάλη Αποκριάτικη Παιδική Γιορτή στο Ζάππειο, την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου.
Όσο για την Τσικνοπέμπτη 20 Φεβρουαρίου, το γλέντι ξεκινά από το πρωί στο κέντρο της Αθήνας.
Οι εκδηλώσεις άρχισαν στις 11:00 και συνεχίζονται –πού αλλού;- στη Βαρβάκειο Αγορά σε ένα μουσικό πρόγραμμα με τον Μπάμπη Τσέρτο και τα ωραιότερα τραγούδια του ελληνικού ρεπερτορίου. Λίγο αργότερα, η πιο… αποκριάτικη πομπή από μπουλούκια με γαϊτανάκι, με αφετηρία το Μουσείο Λαϊκής Τέχνης & Παράδοσης «Αγγελική Χατζημιχάλη».
Για το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας, με βάση το Θησείο προγραμματίζεται ένα πολύχρωμο και πολυδιάστατο μουσικό ταξίδι. Όχημα τα διάσημα πανηγύρια της Ικαρίας και των Κυκλάδων, τα ηπειρώτικα γλέντια, χιλιοτραγουδισμένες και αξέχαστες λαϊκές επιτυχίες και οι «χρυσές» δεκαετίες από το 1960 μέχρι το 1990.
Μάλιστα, την Καθαρά Δευτέρα 2 Μαρτίου στο λόφο του Φιλοπάππου τα Κούλουμα έχουν πρωταγωνίστρια τη Γωγώ Τσαμπά, την ερμηνεύτρια που κατάφερε και ανανέωσε το ενδιαφέρον του κοινού για το δημοτικό τραγούδι.
- Δείτε ΕΔΩ το αναλυτικό πρόγραμμα.