Το πώς θα ετοιμαστεί ένας πλήρης φάκελος υποψηφιότητας για το Ζαγόρι, ώστε να γίνει το πρώτο πολιτιστικό τοπίο της Ελλάδας που θα ενταχθεί στον Κατάλογο Μνημείων Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO, ήταν το αντικείμενο της ευρείας σύσκεψης που έγινε χθες στο υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού υπό τη Λίνα Λνεδώνη.
Ο φάκελος θα πρέπει να περιλαμβάνει την αρχαιολογική και πολιτισμική τεκμηρίωση των χωριών του Ζαγορίου και να αναφέρεται στην ιδιαίτερη βιοποικιλότητα της περιοχής.
Την επόμενη εβδομάδα θα ανακοινωθεί η σύνθεση της πολυεπιστημονικής ομάδας που θα αναλάβει την κατάρτιση του φακέλου και στις 20 Μαρτίου θα γίνει η πρώτη συνάντηση εργασίας στα Ιωάννινα. Τον δε Μάιο θα γίνει διεπιστημονική συνάντηση εμπειρογνωμόνων στα Ιωάννινα και στο Ζαγόρι, με θέμα «Η αξία των ορεινών πολιτιστικών τοπίων της Νοτιοανατολικής Ευρώπης». Θα προσκληθούν εκπρόσωποι από τα συμβουλευτικά όργανα της UNESCO, όπως το Διεθνές Συμβούλιο Μνημείων (ICOMOS) και η Διεθνής Ένωση για την Προστασία της Φύσης (IUCN).
Στόχος είναι ο φάκελος να υποβληθεί στα τέλη Σεπτεμβρίου, ώστε να γίνουν από την UNESCO οι πρώτες παρατηρήσεις μέχρι την οριστικοποίηση της υποψηφιότητας της Ελλάδας έως τις 31 Ιανουαρίου 2021.