Έφοδο στο παζάρι που γίνεται στο Σχιστό του Πειραιά πραγματοποίησαν σήμερα κλιμάκια του υπουργείου Ανάπτυξης και της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή, συνοδεία αστυνομικής δύναμης. Στόχος της μεγάλης επιχείρησης ήταν η αντιμετώπιση του παρεμπορίου· πληροφορίες αναφέρουν ότι εντοπίστηκαν χιλιάδες παράνομα βιομηχανικά προϊόντα, ζώντα ζώα και τρόφιμα.
Την επιχείρηση συντόνισε το Συντονιστικό Όργανο για την Καταπολέμηση του Παρεμπορίου (ΣΥΚΕΑΠ) της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή.
Αρμόδιες πηγές δήλωσαν στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ότι το παζάρι στο Σχιστό θεωρούνταν μέχρι σήμερα «άβατο» για τις ελεγκτικές υπηρεσίες. «Θα επιχειρούμε παντού, και κυρίως εκεί που παραβιάζεται ο υγιής ανταγωνισμός και διακυβεύεται η δημόσια ασφάλεια η περίοδος της ανοχής απέναντι στην ανομία, παρήλθε», πρόσθεσαν.