Δύο άτομα με ελληνικό διαβατήριο βρίσκονται μεταξύ των Ευρωπαίων, οι οποίοι είναι εγκλωβισμένοι κοντά στην πόλη Ουχάν, όπου εμφανίστηκε για πρώτη φορά ο κοροναϊός. Το Ευρωπαϊκό Κέντρο Συντονισμού και Αντιμετώπισης Έκτακτων Αναγκών έχει στη λίστα του δύο άτομα με ελληνικό διαβατήριο, που βρίσκονται στην Κίνα και έχουν δηλώσει επιθυμία να εγκαταλείψουν άμεσα την περιοχή.
Ο Alpha εντόπισε τον έναν από τους δύο εγκλωβισμένους Έλληνες. Ονομάζεται Γιάννης Μερσινιάς και έχει εγκλωβιστεί εδώ και τέσσερις μέρες στην Βιτσάνγκ, μια πόλη που απέχει 330 χιλιόμετρα από την Ουχάν. «Λέω, δεν μπορεί να το ζω αυτό. Είναι σαν μια κινηματογραφική ταινία», είπε μιλώντας στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του σταθμού, περιγράφοντας το σκηνικό τρόμου.
‘Όπως ανέφερε, είναι αδύνατες οι μετακινήσεις στην περιοχή, όλη η πόλη δείχνει να έχει παραλύσει. «Ο κόσμος δεν μπορεί να φύγει, δεν υπάρχουν τρένα, δεν υπάρχουν λεωφορεία, δεν υπάρχουν αεροπλάνα. Οι δρόμοι είναι άδειοι. Εστιατόρια δεν δουλεύουν, ξενοδοχεία δε λειτουργούν. Γενικά, φαίνεται σαν μία άδεια πόλη» τόνισε ο Γ. Μερσινιάς.
«Ήμουν για αναψυχή και εργασία. Δυστυχώς έπεσα στον κοροναϊκό και μπλέχτηκα εδώ» πρόσθεσε, σημειώνοντας ακόμη ότι όλοι οι κάτοικοι της περιοχής «φορούν μάσκες, αποφεύγουν ο ένας τον άλλον και πλένουν τα χέρια τους». Όπως είπε ο Γ. Μερσινιάς, θέλει να φύγει από την περιοχή και η ελληνική πρεσβεία κάνει ό,τι είναι δυνατόν για να τον βοηθήσει.