«Πραγματικά ιστορική η επίσκεψη του Απόλλωνα Σμύρνης στη Σμύρνη» δήλωσε η γενική πρόξενος Αργυρώ Παπούλια, επιβεβαιώνοντας ουσιαστικά ότι η κάθε μέρα παραμονής του Απόλλωνα στη γενέτειρά του, γεννά συναισθήματα συγκίνησης και χαράς. Το ίδιο συνέβη και χθες (5/1) κατά την επίσκεψη των μελών της «κυανόλευκης» αποστολής στο ελληνικό προξενείο της Σμύρνης κατόπιν πρόσκλησης της γενικής προξένου της Ελλάδας στην ιστορική πόλη της Μικράς Ασίας.
Η Αργυρώ Παπούλια επεφύλασσε μάλιστα και μία όμορφη έκπληξη στους ανθρώπους του Απόλλωνα, καθώς μαζί με τα υπόλοιπα στελέχη του προξενείου αποφάσισαν να κόψουν μαζί με την ελληνική ομάδα την πρωτοχρονιάτικη πίτα, με τον μικρό γιο του Γιώργου Αφρουδάκη, Χρήστο, να αναδεικνύεται ο τυχερός, αφού στο κομμάτι του ήταν κρυμμένο το φλουρί.
Η Ελληνίδα πρόξενος τόνισε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι που υποδεχόμαστε τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Σμύρνη. Προχθές (σ.σ. 3/1) είχαμε τη χαρά να δούμε και την ελληνική και την τουρκική ομάδα σε ένα πολύ ωραίο φιλικό δείπνο που παρέθεσε ο Δήμος Σμύρνης κι εδώ πρέπει να δώσουμε για ακόμη μία φορά συγχαρητήρια στον Βαγγέλη Πάτερο (σ.σ. ο head coach της ESTI) και στην οικογένεια Αφρουδάκη για την πρωτοβουλία. Θεωρώ ότι είναι πραγματικά μια ιστορική επίσκεψη και χαιρόμαστε πολύ γι’ αυτήν όπως και για όλες αυτές τις πρωτοβουλίες που προωθούν την αμοιβαία κατανόηση, το αθλητικό πνεύμα και τη συνεργασία των δύο λαών. Θεωρώ ότι αυτό βρίσκει ευήκοα ώτα και πρέπει να βρίσκει ευήκοα ώτα και εδώ στην Τουρκία και χαίρομαι που υπήρχε ένα πολύ όμορφο κλίμα στο δείπνο που παρατέθηκε από τον Δήμο Σμύρνης».
Ακολούθως η Αργ. Παπούλια –που παρέλαβε αναμνηστικά δώρα από τον έφορο του τμήματος υδατοσφαίρισης του Απόλλωνα Σπύρο Μίντζη και τον γενικό γραμματέα του ΓΣ Κώστα Χαραλαμπίδη– αναφέρθηκε στο πολύτιμο έργο του ελληνικού προξενείου, όπως και στο κτήριο που αυτό στεγάζεται και το οποίο αποτελεί ορόσημο για την ελληνική ιστορία της ευρύτερης περιοχής.
Το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα υδατοσφαίρισης του Απόλλωνα ολοκλήρωσε τα φιλικά με την ESTI στην ιστορική επιστροφή της ομάδας στην πρώτη της πατρίδα μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή. Έναν αγώνα τον οποίο παρακολούθησε από τις εξέδρες του κολυμβητηρίου του Πανεπιστημίου Αιγαίου στον Μπουρνόβα η Ελληνίδα πρόξενος μαζί με το σύζυγό της Νίκο Στεφάνου, ενώ το φιλικό αγώνα και τον Απόλλωνα τίμησε με την παρουσία του ο πρόεδρος του Κέντρου Μικρασιατικού Πολιτισμού Νέας Ιωνίας Λουκάς Χριστοδούλου. Η ομάδα του Γιάννη Κατρουζανάκη, που έδωσε κυρίως χρόνο στους παίκτες της ομάδας Νέων του βοηθού του Δημήτρη Μιτελούδη νίκησε και στο δεύτερο φιλικό αγώνα την οικοδέσποινα ESTI Belediye με 15-13, με τον Λουπάκη να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με τέσσερα γκολ.
Με συμμετοχή του Απόλλωνα ο εορτασμός των Θεοφανίων
Για πέμπτη συνεχή χρονιά, μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή του 1922, γιορτάστηκαν φέτος τα Θεοφάνια στην ιστορική προκυμαία της Σμύρνης. Σύσσωμη η αποστολή του τμήματος υδατοσφαίρισης του Απόλλωνα Σμύρνης παρέστη στην τελετή, βιώνοντας μοναδικές στιγμές συγκίνησης στην επιστροφή στη γενέτειρα (το 1891) του Συλλόγου, Σμύρνη, ύστερα από 98 χρόνια μετά την Μικρασιατική Καταστροφή. Ο Απόλλων Σμύρνης όχι μόνο ήταν εκεί αλλά ο προπονητής της «ελαφράς ταξιαρχίας» Γιάννης Κατρουζανάκης ήταν εκείνος που ανέσυρε τον Τίμιο Σταυρό, που έριξε στα παγωμένα νερά ο μητροπολίτης Σμύρνης Βαρθολομαίος.
Μαζί με τον Γιάννη Κατρουζανάκη βούτηξαν στα νερά και τρεις αθλητές του Απόλλωνα Σμύρνης, ο προσφάτως παγκόσμιος πρωταθλητής με την Εθνική Νέων Στάθης Παπαγεωργίου, όπως και οι Χρήστος Πανάρετος και Άγγελος Σοφός, που αψήφησαν μαζί με τους υπόλοιπους Έλληνες –που επίσης βούτηξαν– το τόσο πολύ κρύο που έκανε όσο και το σοκ της επαφής με τα παγωμένα ύδατα. Ο κόουτς των Κυανόλευκων αποδείχτηκε ο πιο γρήγορος, ανασύροντας τον Τίμιο Σταυρό και παραδίδοντάς τον στη συνέχεια στα χέρια του μητροπολίτη. Πριν από την τελετή του Καθαγιασμού των υδάτων και της κατάδυσης του Τίμιου Σταυρού, είχε τελεστεί η Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στο ναό του Αγίου Βουκόλου της Σμύρνης, χοροστατούντος του μητροπολίτη Βαρθολομαίου.
Για τον Απόλλωνα Σμύρνης, η 4ημερη παραμονή στη Σμύρνη (η επιστροφή είναι προγραμματισμένη για αύριο) αποτέλεσε ένα μαγικό ταξίδι επαφής με την πρώτη πατρίδα. Σε αυτές τις μέρες συνδύασε την αγωνιστική προετοιμασία, με προπονήσεις και φιλικούς αγώνες με την εξαιρετικά φιλόξενη ESTI Belediye, και την επαφή με τις ρίζες του Συλλόγου. Το σκουφάκι με το έμβλημα του θεού Απόλλωνα φορέθηκε ξανά σε αγώνα στη Σμύρνη σχεδόν μετά από μια εκατονταετία, με την κορύφωση των εκδηλώσεων να έρχεται σήμερα με τη συμμετοχή στον εορτασμό των Θεοφανίων.
- Φωτογραφίες, βίντεο: ΓΣ Απόλλων Σμύρνης.